Sejděte se s lidmi, které sexuálně zneužili kněží, vyzývá dopis kardinála Duku. Církev prý případy utajuje

Církev se prý snaží utajovat případy sexuálního zneužívání, kterého se dopouštějí kněží - tvrdí to sedmnáct lidí, kteří kvůli tomu poslali dopis kardinálu Dominiku Dukovi. Žádají ho, aby se s oběťmi sexuálního násilí sešel. Mluvčí arcibiskupství Radiožurnálu řekl, že Duka se s oběťmi setkává, ale mezi čtyřma očima nebo v rodinném kruhu.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kardinál Dominik Duka

Kardinál Dominik Duka | Foto: PETR TOPIČ / MAFRA | Zdroj: Profimedia

Výzvu Dominiku Dukovi podepsali věřící, ale i lidé, které v minulosti církevní hodnostáři zneužívali. Takovou zkušenost má třeba bývalá kostelnice Petra Panská, kterou jako kostelnici několikrát sexuálně zneužil její farář.

„V mém případě se rozvinula posttraumatická stresová porucha, smíšená porucha osobnosti a depresivní porucha. Znovu ve vzpomínkách prožívám ty traumatizující události,“ popsala pro Radiožurnál.

Papež přiznal, že dochází ke zneužívání jeptišek kněžími. Církev prý problém ještě ‚nevymýtila‘

Číst článek

Kriminalisté nakonec usvědčili kněze, který Panskou zneužíval. U soudu dostal tři roky vězení. Teď už je na svobodě. Petra Panská taky řekla, že se jí církev za zneužívání nikdy neomluvila.

Mezi signatáři dopisu jsou i nevěřící lidé, dopis podepsali třeba umělci nebo novináři. Výzvu inicioval dokumentarista Michal Štingl. Podle něj signatářům vadí hlavně to, že církev problémy se sexuálním násilím neřeší.

„Opakovaně jsem se snažil jednat jak s arcibiskupstvím, tak s diecézemi, kde k podobným případům došlo. Všude reakce nebyla téměř žádná, v drtivé většině není vůle se o tom bavit,“ řekl Radiožurnálu.

Podle organizátorů petice se ví o minimu ze všech případů zneužívání a církev nedělá nic pro to, aby se podobné incidenty neopakovaly. Řada věřících se prý bojí o problému veřejně mluvit.

Církev pasivitu odmítá

Mluvčí pražského arcibiskupství Stanislav Zeman popřel, že by církev problémy se sexuálními zločiny spáchanými kněžími neřešila nebo je dokonce tajila. Dominik Duka se podle Zemana s oběťmi zneužívání setkává.

„Pan kardinál dopis dostal a s některými oběťmi i jejich rodinami se už setkal, ovšem na radu psychologů tak učinil diskrétně - s obětí mezi čtyřma očima nebo zároveň s rodinou,“ sdělil.

Pokud kněze ze sexuálního zločinu usvědčí policie, církev mu za to podle Zemana vždy udělí trest. Mluvčí dále uvedl, že kněží se v Česku sexuálních trestných činů dopouštějí výjimečně. Církev od roku 1990 eviduje deset případů, kdy církevní hodnostář někoho zneužil.

Jiří Svatoš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme