Sexuální zneužívání dětí zůstává v drtivé většině případů utajeno

Většina případů sexuálního zneužívání dětí v České republice není nikdy potrestána. Policie v minulém roce řešila kolem osmi stovek deliktů, to je ale jen špička ledovce. Studie uvádějí, že pouze jedna z osmi dívek a jeden ze sedmi chlapců se svým rodičům svěří s obtěžováním. Kvůli alarmujícím číslům přichází vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková s informační kampaní, která má mezi rodiči rozšířit povědomí o celkovém rozsahu sexuálního násilí na dětech a přispět k jeho prevenci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Monika Šimůnková | Foto: Alžběta Švarcová

Sexuolog Petr Weiss uvádí, že jen o jednom z osmi zneužití dívek se dozvědí rodiče a že pouze 12 procent je ohlášeno policii.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové kampani Stop sexuálnímu násilí na dětech mluvila na Rádiu Česko vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková

Jak vysvětluje ředitelka Dětského krizového centra Zora Dušková policie se následně dozví o zlomku těchto incidentů:

„Jisté je, že většina případů zůstává dlouhou dobu, nebo také napořád utajena. Což potvrzuje i praxe dětského krizového centra, protože se na nás leckdy obracejí oběti sexuálního zneužívání až po mnoha a mnoha letech. Dříve vůbec nenašly tu velikánskou sílu, kterou potřebují pro to, aby takový traumatizující zážitek mohli komunikovat.“

„Doufám, že to změníme dnes zahájenou kampaní. Ta má rozšířit povědomí veřejnosti o problému sexuálního zneužívání dětí, které stále ve společnosti zůstává jakýmsi tabu. Stále přetrvává tendence bagatelizovat počty dětí, které jsou zasaženy tímto fenoménem a fakt je, že většina případů skutečně zůstává utajena,“ říká zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

Vyvrátit mýty

„Dále bychom chtěli podnítit odbornou diskuzi k tomuto tématu mezi všemi zainteresovanými stranami. Včetně toho, že bychom rádi identifikovali základní problémy při detekci a vyšetřování těchto případů. Případy mnoha dětí, které se přiznají k tomu, že byly sexuálně zneužity, se nedostanou k soudu, pachatelé bývají osvobozeni," pokračuje Šimůnková.

Ta chce také prolomit mnoho mýtů v problematice: „Například to, že dochází k velkému množství falešných obvinění. To není pravda. Podle odborníků je pouze pět procent případů takových, kde si to dítě vymyslí. Jsou spíše případy, kdy si to vymyslí rodič, aby toho využil proti druhému rodiči.“

Z policejních údajů vyplývá, že přes 60 procent zneužití je příbuznými. V dalších 20 procentech jsou to známí. Pouze zlomek pachatelů jsou cizí lidé.

Učení dětí hranicím intimity dětí již od čtyř let je podle Šimůnkové poměrně důležitá věc. Příručku ke kampani by měla dostat dětská a mateřská centra, také mateřské školy a první ročníky základních škol. Šimůnková také varuje před neuváženým vystavováním fotografií dětí na internetu. Nikdy totiž není jasné, kdo se na ně může dívat a dále je zneužívat.

Patricie Polanská, Petr Kořínek, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme