Sezení na veřejnosti samo o sobě nenarušuje pořádek. Ústavní soud zrušil 'sedací vyhlášky'

Ústavní soud zrušil vyhlášky Varnsdorfu a Litvínova, které zakazovaly sezení na zídkách a jiných místech, která nejsou k sezení určená. Sezení samo o sobě nenarušuje veřejný pořádek.

Brno (Aktualizováno: 12:24 14. 7. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Pixabay

Ústavní soud vyhověl návrhu veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové o zrušení některých částí vyhlášek severočeských měst Litvínova a Varnsdorfu.

„Regulace nepřijatelným způsobem zasahuje do svobody pohybu garantované čl. 14 Listiny základních práv a svobod.“

Ústavní soud (TZ 70/2017)

Vyhlášky se týkají zákazu vysedávání na zídkách a obrubnících. Lidé tam smí na veřejných prostranstvích sedět jen na lavičkách. Deklarovaným cílem vyhlášek je udržování veřejného pořádku, zlepšení vzhledu měst a ochrana veřejné zeleně.

Podle ombudsmanky ale porušují svobodu pohybu a jsou protiústavní. Omezují podle ní venkovní aktivity.

Soud uvedl, že zakázané sezení nemůže být samo o sobě místní záležitostí, která může veřejný pořádek narušit.

„Ústavní soud akceptuje a zákon to i předpokládá, že mohou upravovat místní záležitosti tím, že některá jednání prohlásí za přestupek. Ovšem taková jednání musí být podle Ústavního soudu škodlivá a ta škodlivost musí být předvídatelná. Jinak jak říká veřejná ochránkyně práv, by se lidé mohli uchylovat do země krále Miroslava, kde takové zákazy neplatí," uvedl soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk.

Okleštění práv a svobod

„Zavádět obecný přestupek toho, že se někdo někam posadí, podle našeho názoru oklešťuje práva a svobody nás všech,“ popsal už dřív Českému rozhlasu David Slováček z kanceláře ombudsmanky Šabatové.

Lidé nesmí bez případného souhlasu vlastníka posedávat třeba na schodech, palisádách, obrubnících nebo zídkách. Podobné vyhlášky mají také v řadě dalších, většinou severočeských měst - například v Duchcově, Krupce, Bílině či Rotavě.

Podle názoru Šabatové není sezení na veřejném prostranství mimo lavičky samo o sobě činností, která by mohla narušit veřejný pořádek nebo být v rozporu s dobrými mravy.

Veřejná ochránkyně práv se také domnívá, že obě města vydáním vyhlášky překročila své kompetence. Verdikt Ústavního soudu by měl podle ombudsmanky sloužil jako precedent, který by pak ostatní města měla respektovat, a příslušné vyhlášky zrušit.

Vyhláška pro romské čtvrti?

Varnsdorfský starosta Stanislav Horáček z hnutí ANO nevidí pro návrh ombudsmanky zrušit vyhlášky důvod. „Tam není žádné omezení svobody, pohybu. Všechna města, která tohle mají, to mají odsouhlasené od ministerstva vnitra,“ řekl dříve starosta Českému rozhlasu.

Vyhláška platí už několik let třeba také v Postoloprtech na Lounsku. Podle některých kritiků se týká hlavně těch čtvrtí, kde žijí především Romové.

Radní argumentují tím, že chtějí s pomocí této vyhlášky zajistit větší klid a bezpečnost, tam, kde se v minulosti dařilo jen obtížně udržet pořádek.

Jak Litvínov na Mostecku, tak Varnsdorf na Děčínsku si vyhlášku, která zakazuje posedávat na schodech nebo zídkách, pochvalují. Od konce loňského roku platí vyhláška také v Mostě, kde jí letos na jaře zastupitelé ještě rozšířili na další místa.

Města budou muset po výroku Ústavního soudu vyhlášky změnit. My budeme mít zastupitelstvo města v září, předložíme tedy upravenou vyhlášku zastupitelstvu města, řekla Českému rozhlasu místostarostka Litvínova Erika Sedláčková z KSČM.

Tomáš Kremr, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme