Seznam členů nové Topolánkovy vlády je kompletní

Premiér a šéf ODS Mirek Topolánek může předat prezidentu Václavu Klausovi kompletní seznam ministrů své druhé vlády. Lidovci totiž večer dodali poslední dvě chybějící jména. Po několikahodinovém jednání rozhodli, že ministryní kultury bude filmová dokumentaristka Helena Třeštíková. Bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda, který měl resort kultury původně řídit, se má stát ministrem bez portfeje a šéfem legislativní rady vlády. Nahradí tak Simeonu Zikmundovou, která toto křeslo nedávno odmítla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek | Zdroj: ČTK

Druhou sestavu premiéra Mirka Topolánka podpoří i pražská ODS, přestože má k seznamu ministrů výhrady. Nelíbí se jí, že občanští demokraté nemají důležitá ministerstva zahraničí a hlavně financí. Nakonec ale koaliční dohodu bez výjimky podpoří, řekl Radiožurnálu místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém.

"Je to téměř stoprocentní. Já si v této chvíli skutečně při neexistenci alternativního scénáře velmi těžko dovedu představit, že by tomu tak nebylo. Vedení regionální rady představuje nějakých 30 klíčových reprezentantů pražské Občanské demokratické strany a to se vyjádřilo jako jeden muž a jedna žena."

Dohodu o trojkoaliční vládě občanských demokratů, lidovců a zelených dnes probere poslanecký klub Občanské demokratické strany.

O podpoře nové vlády začnou občanští demokraté oficiálně jednat s ČSSD poté, co novou ministerskou sestavu jmenuje prezident Václav Klaus. Po jednání stranického grémia to uvedl místopředseda ODS a ministr vnitra Ivan Langer. Očekává se, že hlava státu ještě tento týden oznámí, kdy nový kabinet jmenuje. Na dnešek si prezident naplánoval setkání s šéfy obou komor parlamentu. Na pracovní oběd na Hrad pozval předsedu Senátu Přemysla Sobotku a předsedu Poslanecké sněmovny Miloslava Vlčka.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek bude o usilovat o to, aby získal třetí pokus o sestavení vlády. Řekl to deníku Právo. Zopakoval také, že sociální demokraté jsou ochotni jednat o nové vládě, nikoli ale o podpoře trojkoaličního kabinetu.

Marika Táborská, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme