Seznam členů nové vlády je již téměř kompletní

Kandidát na premiéra Jiří Paroubek už má téměř kompletní seznam členů své nové vlády. Dnes se sešel s většinou ministrů a oznámil, že v kabinetu zůstanou Petra Buzková, Milada Emmerová i vicepremiér Martin Jahn. Nováčkem v kabinetu bude Pavel Zářecký. Vystřídá ministra bez portfeje a šéfa legislativní rady vlády Jaroslava Bureše. Otazníkem je zatím další působení ministra zemědělství Palase. S ním bude jednat Paroubek až zítra. Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová ovšem dostala několik podmínek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Foto: Michal Kamaryt

Pokud Emmerová chce zůstat ve vládě, musí předložit stabilizační opatření, která budou součástí koncepce zdravotnictví. Ta má být projednána do tří měsíců. Potvrzuje to Jiří Paroubek: "Další podmínka - personální změny v jejím nejbližším okolí a za čtvrté nová komunikační strategie Milady Emmerové k veřejnosti."

Prezident Václav Klaus očekává, že premiér Stanislav Gross podá v pondělí 25.dubna demisi vlády. Ve stejný den pak prezident jmenuje nového předsedu vlády. Dnes se rozhodl nepřijmout demise sedmi ministrů, které mu už delší dobu leží na stole. Potvrdil to mluvčí Hradu Petr Hájek. Podle něho prezident chápe dohodu ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU z 19. dubna tohoto roku jako příslib odstranění hrozby vzniku menšinové vlády ČSSD bez předem sjednané podpory, kterou, jak sdělil ve svém prohlášení z 15. dubna, nebyl ochoten umožnit.

"Aby prezident předešel případným nejasnostem při výkladu současné ústavní situace, rozhodl se dnešního dne demise těch členů vlády, kteří ji podali v minulých dnech, tedy ministrů Šimonovského, Ambrozka, Svobody, Mlynáře, Bureše, Němce a Künhla, nepřijmout," doplnil Hájek.

Stanislav Gros už potvrdil, že se na Hrad chystá v pondělí . Zda ovšem prezidentovi demisi ponese, není podle mluvčí ČSSD Lucie Orgoníkové jisté. Vše záleží na závěrech Ústředního výkonného výboru strany. "Nemohu potvrdit, že by podával demisi. Tuto informaci ještě nemám a o dalším postupu rozhodne Ústřední výkonný výbor sociální demokracie, který zasedá tuto sobotu," řekla Orgoníková.

Paroubek věří, že konečné složení kabinetu bude mít důvěru Poslanecké sněmovny, a to včetně celé ČSSD, kde ještě nedávno někteří její vlivní poslanci byli spíš pro vznik jednobarevné menšinové vlády. " Myslím si, že to je sebezáchovná věc. Pokud nebudou hlasovat jako jeden muž, tak ta vláda končí a máme před sebou předčasné volby," řekl Paroubek.

ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU už začaly pracovat na konkrétních podmínkách dohody o obnovené spolupráci. Text smlouvy má být podle předsedů poslaneckých klubů hotov do konce týdne. Dohoda má vymezit oblasti, ve kterých by strany v Parlamentu závazně postupovaly společně. "Tento materiál odpovídá jen spolupráci klubů v poslanecké sněmovně. Já myslím, že jsme se podílely na této spolupráci všechny tři strany, všechny tři strany k tomu přistoupily konstruktivně a nyní to budeme prosazovat ve svých politických klubech," potvrdil šéf poslanců ČSSD Vlastimil Ostrý.

Obsazení lidoveckých resortů se nezmění. Unie svobody zatím nemá jasno pouze, kdo povede ministerstvo informatiky. Vladimír Mlynář už do vlády nechce. Podle místopředsedy unionistů Karla Kühnla se zvažuje, kdo ho nahradí. "Spíše se kloním k tomu, že by to byl nezávislý odborník," řekl Kühnl. Ministrem informatiky by se mohl stát počítačový expert Vladimír Smejkal.

V reakci na tři měsíce trvající vládní krizi přišli opoziční poslanci s návrhem, aby poslanci mohli v takové případě hlasovat o rozpuštění sněmovny. Komunisté oznámili, že novou vládu při hlasování o důvěře nepodrží, nicméně jsou ochotni podpořit některé vládní návrhy zákonů, které by byly blízké jejich programu. V sobotu také zasedne Ústřední výkonný výbor ČSSD, který by měl výměnu Gross - Paroubek potvrdit. Pokud by dohodu ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU neschválil, všechna jednání, a tedy i vznikající vláda, by opět zkrachovaly.

Podle informací Českého rozhlasu opustí své křeslo ministra průmyslu a obchodu Milan Urban. Nahradit by ho měl jeden z jeho dosavadních náměstků Martin Pecina. Ten ovšem tuto informaci přímo potvrdit nechtěl. Paroubek s ním nemluvil.

"Já potvrzuji to, že jsem s panem ministrem Paroubkem nehovořil. Pan ministr Paroubek mi žádné místo nenabídl. Pokud by taková nabídka přišla, tak bych o ní velmi vážně uvažoval a velmi vážně by mne zajímala, ale to není otázka dnešního dne," odpověděl na otázku Českého rozhlasu Martin Pecina.

ČRo, Vilém Janouš, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme