Tajnosti kolem hostů na inauguraci Zemana: Hrad o účastnících dál mlčí, sněmovně oficiální seznam chybí

  • iROZHLAS.cz požádal Pražský hrad prostřednictvím informačního zákona o seznam hostů inaugurace. Odpověď: zamítnuto.
  • „Nevidím k tomu důvod,“ uvedla někdejší předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS).
  • Současný předseda Radek Vondráček (ANO) také žádal Hrad o oficiální seznam sezvaných hostů ještě před ceremonií, také neúspěšně.
  • Ředitel protokolu Miroslav Sklenář z dob Klause a Havla ale ke zveřejňování důvod nevidí. „Vyvolalo by to spoustu zlé krve,“ říká.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hosté slavnostní inaugurace prezidenta Miloše Zemana. Byl mezi nimi i podnikatel Martin Nejedlý.

Hosté slavnostní inaugurace prezidenta Miloše Zemana. Byl mezi nimi i podnikatel Martin Nejedlý. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Na inauguraci prezidenta Miloše Zemana bylo sezváno zkraje března přes 700 hostů. Dosud však není jisté, kdo přesně se ceremonie ve Vladislavském sále zúčastnil. Sněmovně zůstalo k rozeslání bezmála 300 pozvánek pro poslance a senátory, zbytek posílal Pražský hrad.

Při první volbě prezidenta nahlásil Zemanův tým policii. 'Neváhal kupovat si sympatizanty,‘ říká herec Hanák

Číst článek

Komu přesně ale kancelář prezidenta pozvánky na slavnostní akt rozeslala, nechce říct. „Detaily o pozvaných hostech nesdělujeme,“ napsal redakci v SMS hradní protokolář Vladimír Kruliš.

Otazník visí především nad osobními hosty hlavy státu. Na inauguraci v roce 2013 jich bylo podle poslankyně ODS a tehdejší předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové kolem dvacítky. Letos však toto číslo mohlo být násobně vyšší.

Hrad: Zkušenost je jednoznačná

Redakce proto požádala s pomocí informačního zákona Hrad o poskytnutí seznamu hostů. Odpověď? Zamítnuto: nejde prý o agendu Hradu. „Předmětná inaugurace nepatří do působnosti Kanceláře prezidenta republiky, ale koná se na společné schůzi obou komor Parlamentu,“ uvádí ve svém stanovisku legislativní odbor.

V rozhodnutí se dále píše, že „zkušenost je v tomto směru zcela jednoznačná“. Hrad argumentuje tím, že v případě poskytnutí seznamu by mohlo vzniknout „reálné riziko záměny osob s následnou možností žalob dotčených osob na ochranu osobnosti“:

Odpověď legislativního odboru Hradu na žádost o seznam hostů | Zdroj: Český rozhlas

Podle Němcové přitom není důvod seznam hostů tajit: „Takový důvod neexistuje. Jde o společnou schůzi sněmovny a Senátu, jejichž jednání je veřejné. Nevidím důvod k tajení seznamu hostů. I v minulosti bylo zřejmé, že se tohoto státního aktu zúčastní vybrané skupiny veřejného života.“

S tím ale nesouhlasí třeba Miroslav Sklenář, ředitel protokolu Hradu za prezidenta Václava Havla i Václava Klause. Podle něho není naopak důvod seznam hostů zveřejňovat. „Jsou to velmi citlivé věci, mohlo by to vyvolat spoustu zlé krve. Navíc jsem nezažil, že se podobné seznamy hostů zveřejňovaly u nás nebo i ve světě. A to jsem se v tom pohyboval 13 let. Není to vhodné, ani zvykem,“ popsal.

Tajnosti i před sněmovnou

O seznam hostů redakce žádala také Poslaneckou sněmovnu. Ta sice žádosti částečně vyhověla, současně ale uvedla, že kompletním přehledem nedisponuje. Podle stanoviska je totiž v kompetenci šéfa dolní komory pouze pozvání členů sněmovny, Senátu a vlády. „Jejich seznam je veřejně přístupný na příslušných webových stránkách,“ píše se v odpovědi.

Složení hostů

Před slavnostním aktem v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz hradní protokolář Vladimír Kruliš alespoň obecně uvedl, že vedle ústavních činitelů jsou mezi pozvanými hosty „prezident Václav Klaus, Livie Klausová a Dagmar Havlová, členové diplomatického sboru, členové akademické obce, církevní hodnostáři, osobnosti veřejného života, další významní hosté a samozřejmě blízká rodina pana prezidenta.“

O zbylých hostech však nemá sněmovna přehled. „Vzhledem k tomu, že se jedná o akt složení slibu prezidenta republiky, může si hosty pozvat, resp. předat seznam hostů, i prezident republiky. Z toho důvodu, pokud jde o ostatní zvané hosty, byli zváni předsedou Poslanecké sněmovny ve spolupráci s Kanceláří prezidenta republiky. Písemný seznam není k dispozici.“

Redakce proto požádala o vysvětlení předsedu sněmovny Radka Vondráčka (ANO). Podle něho Hrad sněmovně oficiální seznam sezvaných hostů nikdy nedodal, a to i přesto, že o něj žádala kvůli nepozvání některých hejtmanů a rektora Mikuláše Beka (více čtěte ZDE).

„Inaugurace byla ve čtvrtek, v úterý jsem se dozvěděl, že někteří nebyli pozváni. Takže jsme to urgovali a ve středu nám něco poslali do mailu,“ popsal Vondráček s tím, že šlo čistě o jmenný seznam bez uvedení funkcí. „Nevím ale, jestli to byl kompletní seznam. Nechápu ale, proč vám ho nechtějí dát,“ doplnil (celý rozhovor s Vondráčkem čtěte v boxu níže).

Bianko šeky pro Hrad

Předseda sněmovny by měl mít podle Němcové přitom přehled o veškerých účastnících. „Za schůzi zodpovídá předseda sněmovny, a sněmovna tak musí mít pod kontrolou, kdo je na její schůzi přítomen,“ popsala.

Šéf dolní komory podle ní nemůže pozvánky podepisovat jako „bianko šeky“. „Pan prezident má samozřejmě právo si pozvat nějaké hosty. V roce 2013 pro ně bylo vyhrazeno asi 15 až 20 pozvánek. Mezi těmito hosty byla například i Lucie Bílá. Bylo to přání pana prezidenta, já jsem ho respektovala a pozvánky jsem podepsala. Vymínila jsem si ale tehdy, že chci vědět, o koho jde,“ doplnila.

Hrad nepozval hejtmany

Pozvánku na druhou inauguraci prezidenta Miloše Zemana letos nedostali někteří z hejtmanů. Podle zjištění serveru iROZHLAS.cz šlo o pětici, která před volbami veřejně podpořila Zemanova protikandidáta Jiřího Drahoše. Jako jediný z nich pozvánku na slavnostní ceremoniál ve Vladislavském sále obdržel Jiří Čunek (KDU-ČSL), a to od sněmovny z pozice senátora. Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) se situaci později snažil napravit, který nepozvaným hejtmanům pozvánku dodatečně poslal. Podobně pozval i Hradem nepozvaného rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka. Část rektorů pozvání na inauguraci odmítla.

Němcová při minulé inauguraci prezidenta Miloše Zemana spolupracovala s tehdejším hradním protokolářem Jindřichem Forejtem. Ten letos kritizoval především porušení zvyklostí v souvislosti se zasedacím pořádkem na akci, kdy na jednom z nejprestižnějších míst seděla manželka kancléře prezidenta a moderátorka TV Barrandov Alex Mynářová.

Obdobně to vidí i Němcová: „Zasedací pořádek tehdy odpovídal protokolárním pravidlům, aby byla přesně dodržena. Teď jsem měla pocit, že to tak nebylo.“

Pozastavila se také nad tím, že mezi hosty seděl poradce prezidenta Martin Nejedlý. „Seděl se svou přítelkyní asi v 11. řadě a až hluboko za ním byli třeba zástupci univerzit. To bylo pro mě novum,“ uvedl Němcová, podle které osobní hosty v roce 2013 usadili spolu s Forejtem až do posledních řad. „Bylo to diskrétní respektování přání pana prezidenta, aby tam měl lidi, na které spoléhal a se kterými spolupracoval,“ doplnila. Pozvánky podle ní navíc rozesílala sněmovna.

Stejně tak hovoří někdejší kancléř prezidenta Václava Klause Jiří Weigl: „Jelikož to je věc Parlamentu, pozvánky má rozesílat předseda sněmovny. Hradní protokol k tomu dává ale samozřejmě organizační součinnost.“

U složení pozvaných na inauguraci podle Weigla za Klause vycházeli z toho, že jde o ústavní akt. „Hlavní část hostů sestavoval Parlament, není to společenská akce. Z občanské veřejnosti, co si pamatuji, tam snad byla jen rodina pana prezidenta.“

Koho přesně kancelář prezidenta na inauguraci pozvala, tak zůstává nejasné. Některé z osobních hostů prezidenta se redakci přesto podařilo identifikovat přímo během hradní ceremonie.

Do Vladislavského sálu dorazil například šéf ČEZ Daniel Beneš, který po Zemanově boku stál i ve volebním štábu během jeho vítězného projevu, dále lobbista a expolitik ODS Tomáš Hrdlička, předseda České unie sportu Miroslav Jansta (ČSSD), který je obviněn v kauze manipulací se sportovními dotacemi, nebo Jaroslav Tvrdík, někdejší volební manažer ČSSD a dnes zástupce čínské skupiny CEFC v Česku (více čtěte ZDE).

Mezi hosty zasedl také zpěvák Michal David, manželka hradního kancléře Vratislava Mynáře a moderátorka TV Barrandov Alex Mynářová, známý advokát Marek Nespala, zastupující prezidentskou kancelář, herečka Tereza Bebarová, předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička, děkan Národohospodářské fakulty VŠE v Praze Miroslav Ševčík, bývalý politik ODS Boris Šťastný a místopředseda ČSSD Jiří Zimola.

Rozhovor s předsedou sněmovny Radkem Vondráčkem z hnutí ANO, ve kterém vysvětluje, proč sněmovna nemá k dispozici kompletní seznam hostů:

Podle Hradu seznam hostů spadá do působnosti Poslanecké sněmovny, ta ale nemá kompletní seznam k dispozici. Můžete to vysvětlit?
Oficiální seznamy nám nikdy nedali. Svého ředitele kanceláře jsem už požádal, aby v tom zjednal pořádek. Jestli se vymlouvají na nás, to mi přijde už…

Vy jste ale kompletní seznam hostů na inauguraci žádal. Jak to tedy kancelář prezidenta zdůvodnila?
Inaugurace byla ve čtvrtek, v úterý jsem se dozvěděl, že někteří (hejtmani a rektor Mikuláš Bek – pozn. red.) nebyli pozváni. Takže jsme to urgovali a ve středu nám něco poslali do e-mailu. To vím, to jsem viděl a tím to skončilo. Nevím ale, jestli to byl kompletní seznam. Nechápu ale, proč vám ho nechtějí dát.

A to, co vám Hrad poslal do e-mailu, vypadalo jak?
To byl jenom jmenný seznam bez uvedení funkcí.

A z toho zaslaného seznamu jste vyčetl, kdo tedy nebyl pozvaný?
O tom, že nebylo pozvaných pět hejtmanů a rektor Masarykovy univerzity Bek, jsem věděl z veřejných zdrojů. Takže jsem je pozval spíš na základě těchto informací.

Otazník visí především nad osobními hosty prezidenta Zemana. Oficiální seznamy tedy k dispozici nemáte. Neměl byste mít jako předseda sněmovny přehled o tom, kdo je na schůzi obou komor Parlamentu pozvaný?
Opravdu to trvá, co je Česká republika, že jde o společnou schůzi obou komor Parlamentu. Já jako předseda zodpovídám za to, aby na ni byli všichni poslanci, senátoři a členové vlády. A protože je to inaugurace prezidenta na Hradě, tak prezident měl právo si pozvat svoje hosty. V tomto duchu se to vždy konalo. Úředníci, kteří to mají na starosti, spolupracovali a nebyl tam nikdy problém.

Jak tedy probíhala komunikace s Hradem?
Probíhala stylem: chcete ještě někoho navíc za sněmovnu? Jestli chci třeba já nějaké svoje hosty navíc. Já jsem řekl: ne, pozveme standardní okruh. Vůbec jsme nepředpokládali nějaký problém, ten se vyskytl dva dny před inaugurací. My jsme nikdy žádný oficiální seznam hostů nedostali, e-mailem nám jen poslali jmenný seznam bez uvedení funkcí a já jsem poprosil svého pana ředitele kanceláře, aby komunikoval s Hradem a aby si to jednou pro vždy vysvětlili. Byly pak i výhrady k zasedacímu pořádku, ale to všechno si dělá Hrad, který odpovídá za bezpečnost. Zkusíme to vyjednat, aby se to do budoucna nestalo.

Neměl jste být právě proto v tomto ohledu důraznější a nenechat Hradu úplně volnou ruku?
Považuji asi za důležitější jiné věci, aby proběhla inaugurace správně procesně a aby to splnilo všechna kritéria. To je starost předsedy a tohle považuji za věc administrativní. Takže jestli se to nezvládlo, tak je to pochybení administrativy. Doptávali jsme se třeba pana Vlčka, podle kterého to také nikdy neřešili. I když tenkrát prezidenta volili přímo a mělo to tak ještě větší návaznost na sněmovnu. Vždycky to tak fungovalo a nikdy s tím nebyl žádný problém.

Vidíte nějaký důvod, proč by se kompletní seznam hostů neměl zveřejnit?
Jediný důvod, který mě v této chvíli napadá, je asi bezpečnost.

Vzhledem k tomu, že je už po akci, to asi není úplně relevantní argument.
Svěřil jsem to řediteli své kanceláře, který by to měl řešit a který šéfuje protokolu.

Procesně to proběhlo tak, že jste podepsal kolem 700 pozvánek. Část z nich jste si nechal a zbytek jste poslal na Hrad?
Ano. 281 pozvánek jsme přímo rozeslali a zbytek jsme dali k dispozici. To je asi jediné slabé místo, to se bude muset asi vyhodnotit jinak. Logicky ten, kdo zve, tak by pozvánka měla jít od něj. Byla to ale zvyklost.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme