Seznam kandidátů na ministry úřednické vlády je kompletní

Úřednická vláda, která má zemi dovést k předčasným volbám, má jasné obrysy. Premiérovi Janu Fischerovi, pověřenému sestavením nového kabinetu, předali své nominace občanští i sociální demokraté a zelení. Do vedení patnácti ministerstev navrhli sedmnáct jmen. Jan Fischer bude příští týden s kandidáty mluvit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Designovaný premiér Jan Fischer a premiér v demisi Mirek Topolánek II..

Designovaný premiér Jan Fischer a premiér v demisi Mirek Topolánek II.. | Zdroj: ČTK

S odstupujícím předsedou vlády Mirkem Topolánkem (ODS) jednal Jan Fischer, dosavadní šéf Českého statistického úřadu, přes poledne ve Strakově akademii. Topolánek zdůraznil: "Jde o nominace, nikoli hotová jména. Teď bude trvat příští týden, než se s těmito lidmi premiér Fischer setká, než si udělá obrázek, s kým by měl spolupracovat v následujících měsících."

Občanští demokraté navrhují do funkce ministra obrany dosavadního náměstka tohoto rezortu Martina Bartáka. Stejnou funkci dosud vykonává i kandidát na ministra dopravy Gustáv Slamečka. Rezort financí by mohl vést Tomáš Uvíra, současný ředitel správy majetku ministerstva. Ředitelka nemocnice na Karlově náměstí v Praze Dana Jurásková je kandidátkou ODS na post ministryně zdravotnictví. Ředitelku Justiční akademie Danielu Kovářovou chce tato strana na místo ministryně spravedlnosti.

Topolánek zároveň navrhl i možné budoucí ministry školství a kultury, exministryni Miroslavu Kopicovou a ředitele Národního technického muzea Horymíra Kubíčka. Vysvětlil: "Obě jména vznikla z širší, spíš odborné diskuze. V tomto smyslu jsem si dovolil je donavrhnout, aby se dostali do té ,mlýnice', aby měl premiér Fischer větší prostor pro rozhodování." Na tyto pozice jsou tak dva kandidáti, protože stejné resorty obsazují zelení.

Zelení skutečně navrhli kandidáty na posty ministrů školství, životního prostředí a kultury. Vysoký evropský úředník Ladislav Mika by podle nich měl vést resort životního prostředí, náměstek ministra Ondřeje Lišky Jakub Dürr rezort školství a do čela ministerstva kultury by podle představ Strany zelených měla usednout žena - Marta Smolíková, která má zatím zkušenosti hlavně z neziskového sektoru.

Zbývající třetí člen dosavadní vládní koalice, Křesťanskodemokratická unie - Čs. strana lidová se rozhodla nenominovat žádné kandidáty na ministerská místa v nové vládě. Hodlá v den nástupu nové vlády, 9. května, přejít do opozice.

Už včera představila své ministerské kandidáty dosud opoziční Česká strana sociálně demokratická. V novém kabinetu by podle šéfa sociálních demokratů Jiřího Paroubka měli zasednout Jan Kohout (ministr zahraničí), Štefan Füle (ministr pro evropské záležitosti), Martin Pecina (ministr vnitra), Ivo Pěgřímek (ministr průmyslu a obchodu), Jakub Šebesta (ministr zemědělství), Rostislav Vondruška (ministr pro místní rozvoj) a Petr Šimerka (ministr práce a sociálních věcí).

Premiér Jan Fischer zdůraznil, že než oznámí konečnou podobu svého kabinetu, bude o jednotlivých jménech ještě mnohokrát jednat. Na rozhovory s jednotlivými kandidáty si vyhradil příští týden:

"Zejména se budu koncentrovat na ten příští týden, abychom ten čas velmi efektivně využívali. Bude to vyžadovat řadu konzultací, řadu rozhovorů. Tak, abych potom došel k dobrému výsledku, a byl schopen předložit prezidentu republiky kabinet, který svým personálním složením skýtá možnost efektivního působení pro to další - určitě ne úplně jednoduché - období."

Šéf Strany zelených Martin Bursík byl hostem poledních Ozvěn dne. Záznam najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Přečtěte si o vývoji vládní krize:
ČSSD předala premiéru Fischerovi jména svých kandidátů na ministry
Čunek: Lidovci budou od 9. května v opozici
Vláda schválila zákon, který by měl zkrátit funkční období sněmovny
Paroubek: Předčasné volby budou podle stávajícího volebního zákona
Prezident V. Klaus jmenoval J. Fischera premiérem
Několik lidoveckých poslanců podepsalo dohodu o vládě
ČSSD je připravena deklarovat podporu úřednickému kabinetu
Poslanci už mají návrh zákona umožňující rozpuštění sněmovny
Nedělní dohoda o překlenovací vládě se hroutí
Přechodná vláda vedená Janem Fischerem, lidovci se nezúčastní
Mirek Topolánek: Nedám se vydírat
Topolánek a Paroubek se dohodli na předčasných volbách
Sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Mirka Topolánka

Václava Marešová, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme