Seznam nemocí z povolání se rozšířil, přibyla rakovina plic

Seznam nemocí z povolání se rozrostl. Na listu nově přibude rakovina hrtanu a plic a další choroby. Odškodnění od zaměstnavatele se tak snáze domohou horníci a zaměstnanci chemiček. Například nejčastější nemoc z povolání je syndrom karpálního tunelu. Projevuje se ztrátou citu v prstech a mravenčením. Kdo pracuje dlouho u počítače, dobře takové obtíže zná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nemocnice_pohled_I.JPG | Foto: Milan Kopecký

Jak potvrzuje předseda České lékařské společnosti nemocí z povolání Jiří Chaloupka, většina z těch, kteří trpí onemocněním, jež může být způsobeno faktory v pracovním prostředí, se na hlásící středisko nemocí z povolání dostává. Mohou se tak domáhat v občansko-správním řízení odškodnění.

Podle Chaloupky nemocné posílají do center především praktičtí lékaři, ošetřující odborní lékaři a lékaři z oblasti závodní péče.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nemoci z povolání probíráme s lékařem Jiřím Chaloupkou

Seznam je nejen rozšířen o nové choroby, jsou zde také doplněny podmínky u již uvedených nemocí. „To se týká například onemocnění z chemických látek. Také byly zpřesněny formulace – například u nemoci sluchu způsobené hlukem,“ dodává lékař.

K novým nemocem patří podle něj do seznamu například právě rakovina plic ve spojení s pneumokoniózou a také chronická obstrukční nemoc plicní, které se projevují především u horníků.

Podle ministerstva práce jsou kritéria v Česku přísnější než v jiných evropských zemích. Jak vysvětluje předseda České lékařské společnosti nemocí z povolání, je to dáno tím, že český seznam je bezprostředně navázán na odškodnění osob.

„To v řadě zahraničních zemí není. V Evropské unii kolísá počet nemocí z povolání od 3 do 170 na sto tisíc pojištěných obyvatel, u nás číslo dosahuje asi třiceti pojištěnců,“ vysvětluje.

Avšak Jiří Chaloupka také upozorňuje, že řada nemocí z povolání vzniká i z jiných příčin, než jsou ty profesionální. Do určité míry se podle něj dá zjistit, zda byla choroba způsobena jinou činností.

Anna Baumová, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme