Seznam pohřešovaných Čechů v Asii se zkrátil na 23 jmen

Další dva z Čechů, pohřešovaných v jihovýchodní Asii, se během noci a dopoledne ozvali českým úřadům. Počet těch, kteří o sobě zatím nedali vědět, se tak snížil na 23 lidí. Většina z dosud pohřešovaných by podle diplomatů mohla být naživu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

návrat turistů | Foto: Stanislav Peška

V případě šesti lidí v Thajsku a jednoho na Srí Lance, ale panují vážné obavy, že nepřežili. Potvrzena zůstává jedna oběť české národnosti.

Jak dnes uvedl po jednání krizového štábu ministr zahraničí Cyril Svoboda, celkový počet osob, kteří jsou k dnešnímu dni pohřešováni je teď 23: "Jde o 5 klientů cestovních kanceláří a zbývající do toho čísla 23 jsou osoby, které buď jsou na nějaké individuální turistické cestě, a nebo se v oblasti zdržují dlouhodobě."

Češi ale nezapomínají ani na pomoc postižené oblasti a v nejrůznějších sbírkách už dali zhruba 40 milionů korun.

Ministerstvo zahraničí zatím na pomoc uvolnilo 5 milionů korun. Jak Radiožurnálu řekl ministr zahraničí Cyril Svoboda, ze strany České republiky to není rozhodně poslední pomoc.

"Uvolnili jsme 5 milionů, respektive už se utratilo 8 milionů na humanitární pomoc a máme na tuto pomoc uvolněných ještě zhruba 7 milionů, tedy celkem 15. Vláda bude o této humanitární pomoci jednat, ale jednat bude i tom, co dál s obnovou a rekonstrukcí," poznamenal ministr pro Radiožurnál.

Odborníci americké vlády na katastrofy tvrdí, že počet obětí v Asii nejspíš ještě poroste. Kromě více než 150 tisíc doposud potvrzených obětí bude 3 až 5 miliónů lidí bez přístřeší. Americká agentura pro mezinárodní rozvoj tvrdí, že zahájila standardní operace hned poté, co se 26. 12. od geologů o zemětřesení dozvěděla.

Spojené státy uvolnily první finanční prostředky na pomoc zemím postiženým katastrofou už 6 nebo 7 hodin poté, co americký geologický průzkum varoval před možnými následky zemětřesení a tsunami.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme