Seznam původu zboží v supermarketech by se měl podle potravinářů změnit

Už týden musí mít obchodní řetězce u vchodu do prodejen seznam pěti států, odkud odebírají nejvíc zboží. Výrobci potravin ale nařízení kritizují, údaje totiž podle nich nevypovídají o skutečném původu sortimentu, ale pouze informují o zemi, kde prodejce výrobky pořídil před uvedením na český trh. Chtějí proto změnu pravidel.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nakupování (ilustrační foto)

Nakupování (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Za českými výrobci potravin stojí Agrární a Potravinářská komora. Hlasitým kritikem práce ministerstva zemědělství na novele zákona o potravinách je její prezident a exministr resortu Miroslav Toman.

„Dneska je to tak, že se to zveřejňuje podle toho, kde byla potravina nakoupena, ale my chceme, aby se to zveřejňovalo skutečně podle toho, kde byla potravina vyrobena,“ vysvětluje. „A pak aby se dotáhly jednotlivé prováděcí předpisy od hlavní složky počínaje až po alergeny a další věci,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Seznam, který informuje o původu zboží v obchodních řetězcích, by se měl podle výrobců potravin změnit

Ministr zemědělství Marián Jurečka z KDU-ČSL výhrady potravinářů chápe. Změna ale podle něj zatím není možná.

„Vycházíme z evropského práva, které nám neumožňuje chtít teď po těch, kteří mají obrat nad pět miliard korun, aby zveřejňovali zemi původu té suroviny. Je to opravdu o tom, odkud je výrobek nakoupen před tím, než je uveden tady na trh k našemu zákazníkovi,“ upozorňuje.

Dva největší hypermarkety odebírají podle poskytnutých údajů od českých firem přes 90 procent zboží. Z dat, která řetězce poskytly ministerstvu zemědělství, ale vyplynulo, že podíl českých potravin se pohybuje mezi 40 a 75 procenty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nové nařízení pro obchodní řetězce zhodnotila předsedkyně Sdružení obrany spotřebitelů Gerta Mazalová

Předsedkyně Sdružení obrany spotřebitelů Gerta Mazalová tvrdí, že každá změna k větší informovanosti spotřebitelů je změnou k lepšímu. Na hodnocení dopadů nového zákona je ale podle ní ještě brzo.

„Musíme počkat na to, jak bude zákon v praxi dodržován, jak to bude kontrolováno, sankcionováno. Zákon může být sebelepší, ale pokud není vymahatelný, je k ničemu,“ říká předsedkyně Sdružení obrany spotřebitelů.

Označení Česká potravina

„Spotřebitelé se dělí na dvě skupiny. Jedna skupina preferuje české výrobky nebo respektive chtějí vědět, kde to bylo vyrobeno, kdo to vyrobil a z čeho to vyrobil. A pak je samozřejmě skupina lidí, která nakupuje podle ceny. Nicméně podle našich průzkumů se více než polovina lidí zajímá o to, kde byl daný výrobek vyroben,“ shrnuje Toman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Agrární a Potravinářské komory Miroslav Toman přiblížil požadavky výrobců potravin

Od 1. dubna pomůže zákazníkům při případném hledání českého zboží označení Česká potravina. Ta by měla podle ministerstva zemědělství obsahovat minimálně 75 procent českých surovin.

Také vůči tomu má Agrární komora výhrady, ne u všech potravin se prý dá navržený obsah splnit. Jde to například u výrobků z mléka nebo hovězího masa, kde je Česko soběstačné, ale ne u výrobků z vepřového masa, které se musí také dovážet.

Proto chce Agrární komora využít své označení Český výrobek. „Důležité je, z jaké suroviny to bylo vyrobeno. Upřednostňujeme samozřejmě českou surovinu tam, kde je to možné. Potom upřednostňujeme originální recepturu, a že to je vyrobeno v České republice firmou, která zde sídlí, zaměstnává lidi a odvádí daně,“ objasňuje Toman.

I v tomto směru ale podle ministra Jurečky naráží požadavky českých potravinářů a zemědělců na evropskou legislativu.

„Samozřejmě vnímáme argumenty Potravinářské komory, jejich cechovní normy. Ten systém je daleko sofistikovanější. Ale cestou, kterou jdeme dnes my, tak podle našich předběžných neformálních konzultací víme, že to je proces, který nám projde u Evropské komise, kdy tuto vyhlášku musíme mít notifikovanou,“ říká ministr.

Vladimír Kroc, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme