Seznamy spolupracovníků StB nejsou stále kompletní

Zveřejněné seznamy spolupracovníků bývalé vojenské kontrarozvědky, která spadala pod komunistickou StB, stále nejsou kompletní. Radiožurnálu to dnes řekla zástupkyně ředitele armádního Úřadu pro zpřístupňování dokumentů Jitka Pourová. Instituce pořádá vůbec první Den otevřených dveří ve svém sídle v pražském Braníku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

svazky StB

svazky StB | Foto: Archiv ČRo

Až do šesté hodiny večerní se mohou dnes lidé podívat nejen na archivní materiály, ale mají možnost seznámit se i s jejich technickým zpracováním. Prozatím se nám podařilo zveřejnit patnáct tisíc sedm set osob evidovaných jako spolupracovníci vojenské kontrarozvědky. Rekonstrukce ale stále pokračuje, protože je časově i technicky náročná, a počítáme, že se finální číslo zvedne asi o tisíc jmen.

Úřad začal pracovat v září 2002. Aktuální seznamy agentů komunistické výzvědné služby, která pracovala v letech 1948 až 1990, jsou dostupné na internetové adrese www.army.cz. Žádost o nahlédnutí do dokumentů, jejichž originály jsou uloženy v archívech současného Vojenského zpravodajství, může podat každý občan České republiky, kterému je alespoň osmnáct let a není ve výkonu trestu.

Markéta Pešková, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme