Kauza Zadeh: počet nařízených jednacích dní převýšil 200. Jen námitka o podjatosti soudce zabrala tři

Počet nařízených jednacích dní Krajského soudu v Brně v daňovém případu podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha překročil hranici 200, téměř 90 z nich ale bylo v minulosti odvoláno. Rozhodnutí v této komplikované kauze se očekává v druhé polovině roku, řekla mluvčí krajského soudu Eva Angyalossy. Termíny jednání hlavního líčení má soud aktuálně rozepsány do konce června. Podnikatel vinu popírá.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podnikatel Shahram Abdullah Zadeh u soudu | Foto: Anna Vavríková / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Íránce s českým občanstvím Zadeha a dalších 14 lidí žaloba viní z daňových úniků. Jsou podezřelí, že šidili stát při dovozu pohonných hmot do Česka, celková škoda je 2,5 miliardy korun. Hrozí jim až 13 let vězení.

Obviněný podnikatel Zadeh odškodné za vazbu nedostane, rozhodl soud. Žádal o 2,8 milionu korun

Číst článek

Hlavní líčení mělo začít na podzim 2015, obhájci se ale opakovaně omlouvali, proces reálně začal v březnu 2016. Do léta 2017 soud vyslýchal obžalované, výslech některých z nich si vyžádal hned několik jednacích dní. Například Zadeh asi tři jednací dny za sebou četl svoji námitku na podjatost soudce.

Na podzim 2017 začali vypovídat první svědci, výslechy těch stěžejních zabraly tři, někdy i čtyři jednací dny, především kvůli důkladným dotazům obhajoby. Výpovědi svědků stále pokračují, vyslechnuto by mělo být celkem asi 90 lidí.

Advokátní komora žádá trest pro Zadehova soudce. Žalobce pustil ke strategii obhajoby

Číst článek

Dosud bylo v případu podle mluvčí včetně vazebních zasedání a neveřejných zasedání nařízeno 237 jednání. Z toho hlavních líčení bylo nařízeno 228, vazebních zasedání osm a jedno neveřejné zasedání.

V 87 případech bylo jednání odvoláno. „Dle předsedy senátu je předpoklad rozhodnutí ve věci během druhé poloviny příštího roku,“ uvedla mluvčí.

Vedlejší kauza Zadeh

Protahuje se i „vedlejší“ Zadehova kauza u brněnského městského soudu, kde spolu s dalšími pěti lidmi čelí obžalobě z uplácení svědků. Soud dosud nařídil asi 40 jednacích dní, necelá desítka z nich je rozepsaná do konce ledna. Kauza by se ale už měla chýlit ke konci. Zadeh v obou případech vinu popírá.

Zamítnuto. Ústavní soud nevyhověl stížnosti podnikatele Zadeha proti pokračující vazbě

Číst článek

Kauzu Zadeh opakovaně řeší i Ústavní soud, Zadehovy stížnosti se týkají především okolnosti vazby či údajné podjatosti justice. Podle mluvčí soudu Miroslavy Sedláčkové je u Ústavního soudu ohledně Zadeha pět nevyřízených věcí.

Soud se zabývá například stížností, kterou ve druhé polovině října podali lidé, kteří za Zadeha v minulosti zaplatili rekordní kauci 150 milionů korun. Poukazují na skutečnost, že Zadeh je stále ve vazbě kvůli jinému trestnímu stíhání, stát ale kauci nevrátil. V té věci podle mluvčí pokračují standardní procesní úkony a jsou shromažďovány podklady pro rozhodnutí. Kdy bude rozhodnuto, není jasné.

Spor se státem o odškodné za vazbu, který řešily soudy v Praze, zase míří k Nejvyššímu soudu. Těsně před Vánoci obdržel Obvodní soud pro Prahu 2 dovolání. Zadeh dosud odškodnění nevysoudil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme