Zadeh neuspěl s žalobou na stát. Chtěl téměř tři miliony odškodného za vazbu

Íránský podnikatel Shahram Abdullah Zadeh neuspěl s žalobou, kterou se po státu domáhal náhrady nemajetkové újmy ve výši 2,8 milionu korun za dobu strávenou ve vazbě. Mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 2 Marcela Pröllerová uvedla, že Zadehova žaloba byla v celém rozsahu zamítnuta. Podnikatel si může podat odvolání.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský podnikatel s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh | Foto: Anna Vavríková / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

V žalobě Zadeh žádal zadostiučinění za újmu způsobenou nezákonností vazby, její nepřiměřenou délkou a také délkou vazebních řízení. Svůj pobyt ve vazební cele dříve označil za „protiprávní dvouletý únos".

Ústavní soud odmítl další Zadehův podnět. Tentokrát si stěžoval na prodloužení vazby

Číst článek

Podnikatel s českým občanstvím strávil ve vazbě nejprve 22 měsíců kvůli daňové kauze, než ho soud propustil na kauci ve výši 150 milionů korun.

Podle obžaloby, kterou se zabývá brněnský krajský soud, šidila skupina lidí stát při dovozu pohonných hmot, celkovou škodu vyčíslili vyšetřovatelé na 2,5 miliardy korun.

Od prosince 2016 je Zadeh ve vazbě znovu, tentokrát kvůli obžalobě z ovlivňování svědka. Vinu v obou případech popírá.

Muž v minulosti podal několik ústavních stížností, v nichž poukazoval na údajné opakované porušování svých práv. Všechny zatím skončily odmítnutím. Podnikatel se kvůli vazbě obrátil také na Evropský soud pro lidská práva.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme