Zadeh chce v daňové kauze vyjednat dohodu o vině a trestu. Dosud provinění odmítal

Podnikatel Shahram Zadeh projevil v daňové kauze, kterou projednává brněnský krajský soud, zájem dohodnout se na vině a trestu. Záležet ale bude na tom, do jaké míry dozná vinu a bude akceptovat trest, a zda případnou dohodu schválí soud. Uvedl to ve čtvrtek dozorující státní zástupce Aleš Sosík. Termíny hlavních líčení v případu jsou nyní vypsány do konce března 2021. Zadeh vinu dosud popíral.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský podnikatel s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh | Foto: Anna Vavríková / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Íránce s českým občanstvím Zadeha a dalších 13 lidí žaloba viní z daňových úniků. Jsou podezřelí z toho, že šidili stát při dovozu pohonných hmot do Česka, celková škoda je podle obžaloby 2,5 miliardy korun.

Hrozí jim až 13 let vězení. Proces začal už na jaře 2016, v tomto týdnu měl soud v plánu dva jednací dny, po Zadehově návrhu ale druhý termín zrušil.

„Dohoda může být sjednána, také nemusí. Záleží na tom, v jakém rozsahu obviněný dozná svoji vinu a jestli bude shoda na trestu. A i když dohoda bude, musí ji schválit soud,“ uvedl dozorující státní zástupce Aleš Sosík.

Resort spravedlnosti se omluví podnikateli Zadehovi kvůli odposlechům ve spisu, rozhodl Ústavní soud

Číst článek

Zákonné ustanovení o možné dohodě o vině a trestu vstoupilo v platnost na začátku října. Obžalovaný se může s žalobcem dohodnout na přiznání viny a následném trestu, dohodu schvaluje soud.

Smyslem tohoto ustanovení je usnadnit a zrychlit trestní řízení. Daňová kauza se chýlí ke konci. „To ale nevylučuje, že by k dohodě nemohlo dojít ještě nyní. Obviněný i teď může přijít s návrhem na ni,“ uvedl státní zástupce.

Soud v procesu dokončuje dokazování, následovat budou závěrečné návrhy a vyhlášení rozhodnutí. Nejbližší termín hlavního líčení je 18. ledna.

Vzhledem k počtu obžalovaných se ale nedá očekávat, že by soud rozhodnutí vyhlásil ještě v lednu. Vypsaných je nyní do konce března asi 25 termínů hlavního líčení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme