Krajský soud musí znovu řešit kauzu Zadeh, nařídil Ústavní soud. Ve vazbě zůstává od roku 2016

Krajský soud v Brně se musí znovu zabývat vazbou podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha souzeného za daňové úniky a ovlivňování svědků. Ústavní soud v úterý vyhověl Zadehově stížnosti, na svobodu se ale podnikatel íránského původu zatím nedostane. Ve vazbě zůstává od prosince 2016. Ústavní soud v úterním nálezu vytýká krajskému soudu procesní pochybení.

Tento článek je více než rok starý.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podnikatel Shahram Abdullah Zadeh u soudu

Podnikatel Shahram Abdullah Zadeh u soudu | Foto: Anna Vavríková / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Poté, co chtěl Městský soud v Brně vazbu ukončit, rozhodl krajský soud o jejím pokračování, aniž měla obhajoba možnost vyjádřit se ke stížnosti státního zástupce.

„Podá-li státní zástupce stížnost proti rozhodnutí soudu o propuštění obviněného z vazby, jež má být věcně projednána a je odůvodněna konkrétní argumentací, je třeba obhajobě poskytnout možnost se k ní vyjádřit,“ řekl soudce zpravodaj Radovan Suchánek. Zdůraznil, že Ústavní soud úterním nálezem nepředjímá výsledek vazebního řízení.

Zadehovi obhájci žalují stát. Kvůli úniku komunikace s klientem do spisu chtějí 900 tisíc a omluvu

Číst článek

Podle Zadehova advokáta Zdeňka Koudelky se může postup krajského soudu jevit jako školácká chyba, spíše však jde o součást „justičního spiknutí“ ve snaze udržet Zadeha za každou cenu za mřížemi. „Ústavní soud konečně zasáhl proti praktikám krajského soudu,“ řekl Koudelka. Soud je podle něj vůči Zadehovi dlouhodobě podjatý a kauza jednou vejde do justičních dějin.

I když Ústavní soud Zadehově stížnosti vyhověl, podnikatel spokojený nebyl. Novinářům řekl, že podá další stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Poukázal na rozpory v rozhodnutích Ústavního soudu, pravděpodobnost úspěchu připodobnil ke hře v kasinu.

Městský soud v Brně nepravomocně poslal Zadeha na 3,5 roku do vězení za ovlivňování svědků v kauze daňových úniků, v níž je hlavním obviněným a hrozí mu tam ještě přísnější trest. V případu daňových úniků verdikt zatím nepadl, Krajský soud v Brně ji řeší v desítkách dlouhých jednání, rozsudek by mohl vynést koncem letoška nebo příští rok.

Nepravdivé výpovědi

V odvozeném procesu kvůli ovlivňování svědků uznal městský soud letos v březnu Zadeha vinným z křivého obvinění, nadržování a podplácení. Skupina pachatelů se podle obžaloby na Zadehův popud snažila dosáhnout toho, aby svědci v daňové kauze vypovídali nepravdivě. Dalším cílem bylo podle obžaloby křivé obvinění policistů, případně pracovníků justice.

Zadeh dostal za ovlivňování svědků 3,5 roku vězení. Soud rozhodl, že mu také propadne část majetku

Číst článek

Íránský podnikatel s českým občanstvím byl ve vazbě nejprve od března 2014 do února 2016 kvůli podezření z miliardových daňových úniků při dovozu pohonných hmot. Na svobodu se dostal díky rekordní kauci 150 milionů korun. V prosinci téhož roku putoval do cely znovu, tentokrát kvůli ovlivňování svědků.

Letos v březnu městský soud při vynesení nepravomocného rozsudku Zadehovu vazbu ukončil. Rozhodnutí ale změnil po stížnosti státního zastupitelství krajský soud, podle kterého důvody vazby trvaly, a to vzhledem k možnosti útěku nebo opakování trestné činnosti.

Ve středu začne krajský soud projednávat odvolání v kauze ovlivňování svědků. Po úterním nálezu Ústavního soudu by se měl znovu zabývat dalším trváním vazby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme