Shání se dárci. Fakultní nemocnice v Plzni i Brně hlásí nedostatek krve

Plzeňské fakultní nemocnici chybí krev. Podle mluvčí nemocnice se nedostatek projevuje každé léto, kdy pravidelní dárci odjíždějí na dovolenou a přibývá prázdninových úrazů a autonehod. Stejný problém řeší také v Brně. Na transfuzním oddělení tam v tuto chvíli akutně docházejí zásoby skoro všech krevních skupin.

Plzeň/Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daruj krev s českým rozhlasem, darování krve, krevní transfuze, krev | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Prázdniny patří mezi období, kdy spotřeba krve neklesá, ba naopak narůstá počet úrazů a autonehod a jsou kladeny zvýšené nároky na zásoby transfuzních přípravků,“ řekla pro Český rozhlas mluvčí plzeňské nemocnice Gabriela Levorová. 

„Prosíme naše pravidelné dobrovolné dárce a všechny ty, kteří by se chtěli nově do našeho registru připojit, aby přišli na naše oddělení krev darovat. V současnosti potřebujeme zejména krevní skupinu 0-, A- a B-,“ dodala.

Transfuzní oddělení fakultní nemocnice v ulici 17. listopadu v Plzni je otevřené každý všední den od 6.30 do 12 hodin. Ve středu až do 17.30 večer. Do odvolání platí také zkrácení intervalu zvaní - u žen na tři měsíce a u mužů na dva měsíce mezi odběry. Více informací a podmínky odběrů uvádí nemocnice na svých webových stránkách

Oslovení dárců online

Dárce krve hledá i Fakultní nemocnice Brno. Podobná situace se o prázdninách podle primářky tamního transfuzního oddělení Hany Lejdarové opakuje každoročně. Krve je teď málo i přesto, že si zdravotníci dopředu udělali zásoby.

Nové dárce se snaží získat i prostřednictvím sociální sítě Facebook – většina pravidelných přispěvatelů je podle lékařů nejspíše na dovolené.

„Dárcovský registr, se kterým běžně pracujeme, je samozřejmě dostupný pouze z části. Snažíme se samozřejmě v mezích našich možností dárce, kteří se chystají odjet do destinací, kde bude třeba půlroční odklad po návratu, tak na to nějak upozornit, aby svůj odběr třeba zrealizovali ještě před tímto odjezdem,“ řekla Radiožurnálu Lejdarová.

Červené krvinky můžou zdravotníci uchovat maximálně 42 dní. U krevních destiček je expirační doba kratší, asi pětidenní.

Marie Veselá, Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme