Shoda na způsob prezidentské volby se zatím nerýsuje

Shoda mezi Sněmovnou a Senátem o způsobu volby prezidenta se zatím nerýsuje. Organizační výbor sněmovny se dnes totiž přiklonil k veřejné volbě. V horní komoře ale převažují vzhledem k síle a postoji ODS zastánci tajné volby. Zástupci obou komor proto budou dál jednat o tom, jestli se podaří najít mezi poslanci a senátory dohodu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentská standarta vlající nad Pražským hradem

Prezidentská standarta vlající nad Pražským hradem | Foto: Marián Vojtek

O tom, jestli bude volba prezidenta republiky tajná, nebo veřejná rozhodne Poslanecká sněmovna a Senát až v pátek 8. února před samotnou volbou. Protože existuje možnost, že zatímco ve sněmovně převáží zastánci veřejné volby, ODS v Senátu prosadí tajné hlasování, svolal premiér a šéf ODS Mirek Topolánek koaliční schůzku, na které by chtěl s lidovci a zelenými o způsobu volby hlavy státu mluvit.

Organizační výbor sněmovny se dnes přiklonil k veřejné volbě prezidenta. S tímto návrhem půjde i do jednání se zástupci Senátu. Spor o způsob hlasování hrozí potenciálním konfliktem mezi sněmovnou a Senátem.

Ještě před tím poslanecký klub Strany zelených oznámil, že podpoří veřejnou volbu. Nejmenší vládní strana se k formě veřejného hlasování rozhodla po zveřejnění informací o schůzce kancléře Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa. Bývalý poradce premiéra Miloše Zemana přiznal, že pomáhá Václavu Klausovi ke znovuzvolení. Zelení chtějí transparentním hlasováním zabránit podezřelým zákulisním dohodám.

Je to jen kolorit - vzkazuje místopředseda nejsilnější opoziční strany Zdeněk Škromach. ČSSD Klause volit nebude, zdůraznil v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu: "Jsem přesvědčen, že tomu tak není a naši poslanci možná nemusí být přesvědčení o tom, že pan Švejnar je ideální kandidát, ale myslím si, že žádný z nich nemá důvod volit Václava Klause. Jsou to takové ty hry odehrávající se před každou důležitou volbou. Pokud si bude sociální demokracie sama důvěřovat, tak z voleb vyjde jako vítězná."

Pro veřejné hlasování o nové hlavě státu se už vyslovili lidovci a sociální demokraté. Komunisté se v posledních dnech k této formě rozhodování kloní také, aby se vyhnuli podezření, že svými hlasy podpořili dosavadního prezidenta Václava Klause. Jedinou stranou, která si přeje zachování tajného hlasování, tak jsou občanští demokraté.

Pravidla volby prezidenta

Navrhovat kandidáta na prezidenta může nejméně deset poslanců nebo deset senátorů. Prezidentem republiky je zvolen kandidát, který na společné schůzi obou komor parlamentu získal nadpoloviční většinu hlasů všech poslanců i nadpoloviční většinu hlasů všech senátorů.

Nezíská-li žádný z kandidátů nadpoloviční většinu hlasů všech poslanců a všech senátorů, koná se do čtrnácti dnů druhé kolo volby. V tom je zvolen kandidát, který získal nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců i nadpoloviční většinu hlasů přítomných senátorů.

V případném třetím kole je zvolen ten z kandidátů druhého kola, který získal nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců a senátorů dohromady. Nebyl-li prezident republiky zvolen ani ve třetím kole, konají se nové volby. Společné schůzi zákonodárců podle ústavy předsedá šéf Poslanecké sněmovny.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme