Šibenice na demonstraci proti migraci nebyly přestupkem. Podivné, říká Chovanec

Muž, který na demonstraci proti migraci loni v červenci přinesl makety šibenice, přestupek nespáchal. Podle deníku Právo o tom už loni na podzim rozhodl Úřad městské části Praha 1. Podle úřadu nešlo o úmyslné narušení občanského soužití, ale o nedbalostní jednání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace SPD na Václavském náměstí | Foto: Vojtěch Man

„Dle zjištění nedošlo k přestupku, protože nebyly dostatečné důkazy k tomu, že by byl spáchán. Za určitých okolností by se mohlo jednat o přestupek, ale v tomto případě nebyl dokázán,“ uvedla mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Podle úřadu by o přestupek šlo v případě, kdyby dotyčný chtěl šibenicemi na demonstraci někoho zranit.

Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD i přesto trvá na tom, že podobné projevy do demokratické společnosti nepatří. Se závěry přestupkové komise se chce podrobně seznámit. V případě pochybností se proti rozhodnutí komise odvolá.

„Mně jako občanovi a člověku se stále zdá velmi podivné, že by v ČR bylo legální nosit šibenici kamkoliv, nota bene do středu hlavního města. Já budu chtít zjistit, jestli stávající právní pořádek opravdu umožňuje, aby po náměstích mohl někdo chodit s nějakými stlučenými trámy, které připomínají šibenici a je to legální,“ řekl Chovanec.

„Nevylučuji, že bychom nějakou legislativní změnu mohli připravit, ale máme opravdu jiné úkoly,“ dodal ministr vnitra.

Card

ČRo, Václav Rokyta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme