Šídlo: Úřednická vláda se mi zdá nejméně pravděpodobná. Stejně jako předčasné volby

Poté, co ohlásil premiér Sobotka demisi vlády, je všechno v rukou prezidenta Zemana, myslí si šéfreportér portálu Seznam.zpravy.cz Jindřich Šídlo. Času na rozhodování přitom před létem není mnoho, uvedl v úterní publicistice pro Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jindřich Šídlo | Foto: Khalil Baalbaki

Prakticky všechny politické strany, snad s výjimkou lidovců, rozhodnutí premiéra kritizovaly. Diví se, proč premiér raději neodvolal ministra financí. Vám ten jeho postup dává smysl?
Musím říct, že mě překvapil. Myslím, že jsme to nečekali nikdo a to včetně nejbližších spolupracovníků a politických kolegů premiéra Sobotky, kteří to, jak jsem slyšel, nevěděli. Je to možná zoufalý krok, kdy se premiér Sobotka prostě snaží na poslední chvíli s vidinou, že za půl roku jsou volby, které pro něj nevypadají moc dobře, něco udělat. Jestli v tom bude úspěšný, to si nejsem jistý, ale minimálně je to smělé.

Rekonstrukce demise vlády: jak Sobotka překvapil sociální demokraty. A všechny ostatní

Číst článek

Bylo by velké riziko odvolat Andreje Babiše z vlády a udělat z něj mučedníka, jak řekl pan Sobotka?
Nevím, jestli se někdo tím, že je odvolán z vlády, stává mučedníkem. Sociální demokraté doteď Andreji Babišovi tolerovali všechno, včetně Čapího hnízda, ze kterého mu pomohli se loni velmi jednoduše vyzout. Myslím, že tady premiér prostě přemýšlí čistě stranicky. Nepřemýšlí o tom, co je nejlepší pro zemi – jestli je potřeba opět zemi uvrhnout po několika letech relativního klidu do krize, ale z hlediska jeho strany je to možná to jediné, na co přišli. Je to snaha odvrátit právě ono "mučednictví," byť mně se to slovo vůbec nelíbí, od Andreje Babiše a tak trochu do téhle pozice obsadit sama sebe. Sobotka byl ochoten vládu položit, protože nemůže souhlasit se svým ministrem financí, takhle bych to interpretoval.

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa chce Sobotka Babiše do pátku donutit k rezignaci. Může se stát, že bude koalice pokračovat na současném půdorysu bez Babiše?
To asi možné je, ale nemyslím, že ho donutí. Musela by tam asi být nějaká dohoda, ale k volbám je hrozně blízko, za tu dobu se téměř nic nezvládne. Příklad z roku 2013 byl jiný, protože tam jsme zažili skutečný otřes, proti kterému je tohle vcelku nevinná záležitost. Andrej Babiš, jestli jsem to dobře četl, řekl, že by třeba koalice mohla pokračovat bez něj, ale i bez Bohuslava Sobotky s premiérem Zaorálkem.

Otázky a odpovědi: musí Zeman demisi přijmout? Může Sobotka vládnout až do říjnových voleb?

Číst článek

Jak pravděpodobná je tahle varianta, nová vláda s premiérem Zaorálkem?
Nevím. Teď je především všechno v rukou prezidenta Zemana, jestli vůbec demisi přijme, protože podle ústavního právníka Jana Kysely ji přijmout nemusí. Situaci, kdy by vláda podávala takhle demisi, že by si premiér něco učinil o vlastní vůli, aniž by o tom řekl jak svým koaličním partnerům, tak svým partnerům ve straně, ještě nikdy nezažili. Hrad tím také vypadá lehce zaražený a záleží na prezidentovi, jestli demisi přijme a co pak bude dělat dál. Myslím, že víc bude jasné po schůzce prezidenta s ministrem financí.

Je opravdu možné, že by prezident zvolil stejné řešení jako v roce 2013, že by vyjmenoval úřednickou vládu, která by třeba neměla podporu Poslanecké sněmovny?
To se mi moc nezdá. Prezident tehdy prohrál bitvu, kterou vedl v roce 2013. (Cílem) té vlády bylo jaksi etablovat SPOZ a pomoci prezidentovi. To se mu tehdy nepovedlo. Nevím, jestli je ještě ochoten do toho dnes někdo jít. Tahle varianta se mi zdá ze všeho nejméně pravděpodobná.

Politik, který podá demisi, nemá politickou budoucnost. Babiš čeká, až si složí vlastní vládu

Číst článek

Co kdyby se stalo, že by dovládl kabinet v demisi? Andrej Babiš zmiňoval, že by mu připadalo nejlogičtější, že by vláda vlastně dodělala svoji práci. Je to ale představitelné v okamžiku, kdy premiér ministra financí v současné situaci prostě ve vládě nechce?
Je to představitelné, protože tam šlo o gesto a to gesto bylo učiněno ze strany premiéra. Je to poněkud komplikované tím, že být 5 měsíců v demisi je skutečně dlouho. Mimochodem, po volbách musí vláda vždycky podat demisi, takže vláda v demisi by podávala demisi, to je zcela nezvyklá situace. A pak ještě pravděpodobně bude nějaký čas vládnout, protože se bude sestavovat vláda nová po volbách. Je to trochu dlouhý čas, ale v české politice už jsme zažili ledacos.

A na kolik je podle vás pravděpodobná možnost, že se rozpustí sněmovna a budou předčasné volby?
To se mi nezdá skoro vůbec pravděpodobné. Sněmovnu lze rozpustit nejpozději do 27. července, tři měsíce před koncem. To znamená, že volby by musely být nejpozději někdy na konci června, protože v červenci dělat volby prostě nemůžete. Ty lhůty se mi zdají takové, že se to v podstatě nedá stihnout. A zdá se mi, že k tomu není ani vůle.

Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme