Signatáři Charty 77 se sešli v pražské Lucerně. Společně oslavili 40. výročí jejího vzniku

V pražském paláci Lucerna vyvrcholily oslavy 40. výročí vzniků Charty 77. V sobotu večer se tam sešlo asi 300 signatářů dokumentu. Během akce zazněly projevy bývalých mluvčích charty, disidentů ale taky básně Ivana Martina Jirouse nebo písně Jaroslava Hutky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Signatáři a další osobnosti disentu se sešli 7. ledna v pražské Lucerně na oslavě 40. výročí Charty 77

Signatáři a další osobnosti disentu se sešli 7. ledna v pražské Lucerně na oslavě 40. výročí Charty 77 | Zdroj: ČTK

Básně Ivana Martina Jirouse recitoval herec Matěj Hádek a na pódiu nechyběl ani písničkář Jaroslav Hutka: „Na Pražském hradě zas páni se radili, jak by ty chartisty, jak by je zhubili.“

„Přiznám se, že mi nevadí ten hluk, který je v tomto sále, protože je to známka toho, že chartisti se umlčet nedají,“ glosoval boj s ozvučením Mramorového sálu pražské Lucerny signatář charty, filozof a politik Daniel Kroupa a dodal:

Přehrát

00:00 / 00:00

V pražském paláci Lucerna vyvrcholily oslavy 40. výročí vzniků Charty 77. V sobotu večer se tam sešlo na 300 signatářů dokumentu

„Já chci, abychom se opět mohli o ty věci hádat a domlouvat a ve chvíli, kdy nám někdo sáhne na svobodu, že dokážeme společně zakřičet ne.“

Charta 77 upozorňovala na porušování lidských práv v Československu. Do ledna 1990 se k dokumentu přihlásilo přes 1800 lidí. Podpis pro ně v dobách komunismu znamenal jistotu problémů. Někoho vyhodili z práce, jiného ze školy a řada lidí skončila rovnou ve vězení.

„Ve mně to vyloženě vřelo, protože to co se dělo v téhle zemi, v té éře normalizační, čekal jsem na to, jak to udělat, charta mě okamžitě oslovila, takže nebylo o čem se rozhodovat a věděl jsem, co bude následovat,“ vyprávěl svůj příběh jeden z posledních předlistopadových mluvčích charty a bývalý disident Tomáš Hradílek.

Režimem ostře pronásledovaná občanská iniciativa spojila dohromady lidi s různými názory, povoláním i náboženským přesvědčením.

„Dneska je jiná situace, je jiný systém, ale myslím si, že je inspirující v tom, že lidé se mohou domluvit a naslouchat si, i když mají třeba jiné názory, v tomto já bych viděl odkaz,“ řekl jeden z bývalých mluvčích Charty 77 a biskup Václav Malý.

Podle organizátorů dorazilo do Lucerny zhruba 300 signatářů. Na závěr oficiálního programu si část z nich zazpívala s Jaroslavem Hutkou.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme