Počet případů šikany mezi žáky vzrostl. Řešilo ji 57 procent základních a 63 procent středních škol

Asi 57 procent základních a 63 procent středních škol řešilo v posledních třech letech alespoň jeden případ šikany mezi žáky. To je podle České školní inspekce více než před sedmi lety, kdy inspekce zkušenost škol se šikanou pro speciální tematickou zprávu zjišťovala naposledy. Nejčastější formou šikany mezi žáky jsou ponižování, pomlouvání a podobné projevy verbální šikany a kyberšikana, tedy ubližování přes internet.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šikana

Počet případů šikany na českých školách se zvýšil (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Více se na školách objevuje i šikana učitele. Vyplývá to z analýzy České školní inspekce, kterou v úterý novinářům představil ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.

„Téma je stále rozšířenější a je třeba se tím začít vážně zabývat, což ministerstvo školství a Česká školní inspekce dělá. Otázkou se zabýváme systematicky,“ řekl ministr školství Vladimír Balaš (STAN).

Nevhodné poznámky na vzhled řeší děti návykovými látkami či sebepoškozováním, zjistili výzkumníci

Číst článek

Počet případů šikany, které základní řešily, se podle Zatloukala zvýšil o deset procentních bodů na 57 procent. Na středních školách je nárůst případů ve srovnání se zjišťováním z roku 2015/2016 nižší, činí zhruba necelé tři procentní body.

Inspektoři nicméně upozorňují, že za vyšším podílem škol nemusí stát pouze nárůst počtu případů šikany, ale i větší schopnost škol agresivní chování identifikovat a řešit. Rovněž upozornili, že častěji se setkávají se šikanou školáci, kteří navštěvují školy v regionech s většími socioekonomickými potížemi.

S kyberšikanou, tedy šikanou na internetu, se potýkali v posledních třech letech na 21 procentech základních škol a 24 procentech středních škol. Nejčastější formou kyberšikany na školách je ponižování a pomlouvání v online prostoru a zveřejňování ponižujících fotografií nebo videozáznamů.

Internetová šikana

Žáci a studenti ale inspektorům v dotazníku sdělili, že se setkávají i krádežemi identity na sociálních sítích nebo kyberstalkingem.

Důvody, pro které jsou žáci v online prostoru šikanováni, jsou podle inspektorů podobné jako u běžné šikany. Jedná se o osobnostní charakteristiku oběti, sociální znevýhodnění nebo jiné fyzické odlišnosti.

‚Všichni věděli, že je mi dvanáct.‘ Děti ohrožuje na internetu sexting, intimní snímky se objeví i po letech

Číst článek

Ve srovnání s klasickými formami šikany se ale u té internetové častěji promítají špatné vztahy a u středoškoláků také sexuální problematika a milostné vztahy žáků.

Šikanu učitelů, která má obvykle podobu verbální šikany nebo pasivní agrese vůči pedagogovi, řešilo v posledních třech letech podle České školní inspekce sedm procent základních škol. Dříve to inspekce zaznamenala jen na jednotkách škol. Na střední škole se počet případů šikany učitelů nezvýšil, zůstává na sedmi procentech škol.

Česká školní inspekce ve své analýze vychází z odpovědí 7744 žáků sedmých až devátých tříd z 710 základních škol a 4048 středoškoláků z 248 středních škol. Respondenty byli také metodici prevence ve školách. Průzkumu se v základních školách zúčastnilo 3337 a v středních školách 1009 metodiků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme