Šikana trápí 40 procent základních a středních škol. Pomoci mají aplikace i preventivní programy

Krátce před začátkem školního roku se tradičně množí telefonáty na Linku bezpečí. Čtyři z deseti škol totiž musely loni řešit nějaké případy šikany. Ukazují to aktuální čísla školní inspekce. Vedení úřadu navíc varuje, že počet odhalených případů letos zřejmě neklesne. Částečně ale prý i proto, že se stále víc lidí nebojí šikanu hlásit. Pomoci jim v tom mohou třeba i moderní webové aplikace.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šikanu řeší zhruba 40 procent středních a základních škol

Šikanu řeší zhruba 40 procent středních a základních škol | Foto: Wokandapix | Zdroj: Pixabay

Aplikace Nenech to být funguje jednoduše - žáci můžou přes jednoduchý webový formulář nahlásit, pokud jsou svědky šikany ve třídě. Dvojice studentů brněnského gymnázia projekt spustila na konci března. Zatím se zaregistrovalo 650 škol.

„Co se počtů hlášení týče, zaznamenali jsme 300 testovacích na naší testovací škole, kde si to děti chtěly vyzkoušet, a pak dalších 350 na reálných školách po České republice,“ popisuje autor aplikace Jan Sláma.

V projektu je zapojená i Linka bezpečí. Její pracovníci mají na starosti třeba komunikaci se školami, které se zaregistrují. „Linka bezpečí je propojená s Nenech to být i formou konzultací a poradentství,“ říká vedoucí Linky Peter Porubský.

Čísla se nemění

Šikanu řeší podle kontrol České školní inspekce zhruba 40 procent základních i středních škol. „V teď skončeném školním roce byla situace víceméně podobná jak na základních, tak na středních školách s tím, že v případě základních škol byl podíl těch, které řešily případy šikany, o něco málo nižší než v předchozím roce. Naopak u středních škol bylo řešených případů o něco málo více, ale trend je takový, že ty výsledky jsou víceméně totožné,“ vysvětluje náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

Na kantory útočí žáci i jejich rodiče. Kyberšikana se rozmáhá hlavně na základních školách

Číst článek

Podle něj se ale případy šikany daří mnohem více odhalovat, což má ukazovat na vzrůstající kvalitu preventivních programů a aktivit. 

Na šikanu se víc zaměřuje i ministerstvo školství. Úřad letos spustil dotační program Bezpečné klima v českých školách. Deset a půl milionu korun si rozdělilo téměř 170 škol, dodává mluvčí ministerstva Jarmila Balážová.

„Školy mohly peníze využit například na práce s pedagogickými sbory, skupinové supervize v oblasti bezpečného klimatu na školách. Také na podporu prohlubování odborných znalostí a praktických dovedností,“ vysvětluje mluvčí. Cílené kontroly zaměřené na šikanu Česká školní inspekce v nadcházejícím školním roce zatím neplánuje.

Data České školní inspekce o rizikovém chování žáků na školách 

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme