Šikanu zažila téměř polovina českých školáků

Sedmačtyřicet procent českých žáků zažilo ve škole šikanu. Na stoupající agresivitu dětí upozornilo občanské sdružení Etické fórum. Zároveň dodává, že dospělí většinou neumějí na tento problém reagovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

šikana

Potvrzuje to i šestnáctiletý Marek, který byl sám obětí šikany. Učitelé jsou podle něj často bezmocní, agresoři se nebojí ani poznámek ani horších známek z chování. I veřejnost bývá k násilí mezi dětmi lhostejná. "Kolikrát jsem byl svědkem, že byla šikana třeba na nějakém druháčkovi, okolo jde chlap jak hora a nepomůže," popisuje své zkušenosti student.

Pedagogický úspěch zaznamenala učitelka Marie Nováková z Prahy. Podařilo se jí ve třídě vytvořit atmosféru důvěry. Děti se nebály s šikanou svěřit a dokonce i sám agresor se k ní přiznal a své chování napravil. "Prožil něco, co pro třídu i pro něj bylo velmi zajímavé. Začali ho brát, najednou získal nové kamarády, které před tím neměl," líčí Nováková případ ve své třídě.

Boj s agresivitou pedagožka nezačala tresty a hrozbami, ale motivovala děti ke správnému chování pochvalou. V petici, se kterou se obrátila k veřejnosti, Nováková apeluje na posílené mravních principů ve výchově žáků. Etické fórum pod peticí shromáždilo přes 5000 podpisů.

Pavla Dluhoschová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme