Šiklová: V otázce gendrové rovnosti jsme na úrovni střední Evropy

Je tomu dvacet let, co v Česku začala působit obecně prospěšná společnost Gender Studies. Ta od začátku prosazovala rovnost pohlaví v české společnosti a upozorňovala na problémy, které zrovnoprávnění postavení mužů a žen v některých oblastech života brání. Samotná společnost přitom prošla během svého vývoje velkými změnami.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiřina Šiklová

Jiřina Šiklová | Foto: Elena Horálková

Samotný pojem Gender studies nebyl přes dvaceti lety moc pozitivně vnímán. To se ale podle zakladatelky organizace Gender Studies, socioložky Jiřiny Šiklové podařilo změnit.

„Ještě před 20 lety zde nebylo nic, lidé ani neznali termín ‘gender‘, neodvozovali si, že je to od slova rod a z toho důvodu vlastně vyrovnávání mezi dvěma základními skupinami, tedy muži a ženami. Dneska se to všeobecně ví a gender aspekt považují za normální politici, různí představitelé i samotné ženy,“ uvedla na Rádiu Česko zakladatelka organizace Gender Studies, socioložka Jiřina Šiklová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Rádia Česko byla zakladatelka organizace Gender Studies, socioložka Jiřina Šiklová.

Neziskovou organizaci Gender Studies založila v listopadu 1991 ve svém vlastním bytě, a jak dodala, její představy se podařilo naplnit.

„Že zde, jako v jiných západních zemích se bude o těchto otázkách mluvit, a že si to budou uvědomovat jak ženy, tak i muži. Dnes už by se nestalo, že by to někdo považoval za nesmysl. Ženy se nestydí mluvit o gendrových otázkách a muži to přijímají,“ vysvětlila.

Co se naopak přes snahy společnosti zatím nepodařilo prosadit, je podle Šiklové skutečnost, že samotné ženy například přistupují na horší podmínky v zaměstnání. „A také se domnívají, že jenom ony jsou odpovědné za rodinu, za výchovu dětí. Často se vzdávají společenských pozic jen proto, aby splnily i tuto ‘druhou normu‘,“ přiblížila.

Připomněla ale, že ve srovnání s jiným zeměmi na tom není Česká republika, co se týče prosazování rovnoprávnosti mužů a žen, tak špatně. „Proti zemím, které dříve patřily do tzv. východního bloku, jsme na tom nejlépe. Co se týče, Západu, jsme na úrovni střední Evropy, na Skandinávii ještě nemáme. Z hlediska vzdělání žen, jsme na tom ale lépe než třeba Spojené státy, ale i Francie či Německo,“ uvedla socioložka a zakladatelka Gender Studies Jiřina Šiklová.

Karolína Koubová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme