Českem se přehnaly silné bouřky. V Lázních Toušeň zasáhl blesk stodolu, stovky lidí zůstaly bez proudu

Kvůli silným bouřkám měli středočeští hasiči v pátek do 22.00 přes 70 zásahů. V Lázních Toušeň v okrese Praha-východ například blesk zapálil stodolu. Byl kvůli tomu vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu ze tří, uvedla mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Na jihu Čech zase bouřka přerušila dodávky proudu pro zhruba 4000 odběratelů na Písecku. Kolem 21.30 už zůstávalo bez elektřiny jen asi 200 míst.

České Budějovice/Praha (Aktualizováno: 23:41 28. 8. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V městysu Lázně Toušeň po zásahu bleskem vzplála kolem 20.00 stodola o rozměrech 30 krát 80 metrů v zemědělském podniku. Nikdo nebyl zraněn, ale požár zasáhl celou stodolu. Hasiči bránili, aby se oheň rozšířil na okolní budovy, ve kterých byla podle Fliegerové hospodářská zvířata. Zhruba ve 21.00 dostali hasiči požár pod kontrolu.

Na likvidaci ohně se podílely dvě desítky hasičských jednotek. Byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu, který je využíván právě třeba v případech rozsáhlých požárů, ohrožení chovů hospodářských zvířat nebo nutnosti koordinace velkého počtu jednotek.

Silné bouřky s větrem a přívalovými dešti působily hlavně pády stromů a větví. Přibylo také podle Fliegerové dopravních nehod.

Výpadky proudu

Bouřka se silným větrem v pátek večer přerušila dodávky proudu pro zhruba 4000 odběratelů na Písecku na jihu Čech, sdělil mluvčí energetické společnosti E.ON Roman Šperňák. Kolem 21.30 už zůstávalo bez elektřiny jen asi 200 míst. Bez proudu byla kvůli bouři například asi polovina z tisícovky obyvatel Čimelic na Písecku, uvedl čimelický starosta Vladimír Pánek (Nez. - Čimelice a Krsice). Jihočeští hasiči měli kvůli bouři kolem 20 zásahů. Odklízeli hlavně spadlé stromy na Strakonicku a Písecku.

Firma E.ON zaznamenala kvůli bouři a větru na linkách vysokého napětí v severní části kraje ve své síti dvě poruchy po pádech stromů na vedení. „Co se týče zmíněných dvou poruch, tak bylo v prvopočátku omezeno 4000 míst na severu okresu Písek. Už teď se nám povedlo počet odběrných míst (bez proudu) snížit na 200 a stále na opravách pracujeme,“ sdělil okolo 21.00 mluvčí E.ON Šperňák.

Vedle poruch na linkách vysokého napětí zaznamenal E.ON i několik poruch na vedení nízkého napětí. Týkají se několika desítek odběrných míst na Písecku. „I tady na opravách pracujeme,“ uvedl Šperňák.

Víkendová výstraha

Do páteční půlnoci platila výstraha před silnými bouřkami pro Prahu, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Královéhradecký a Pardubický kraj a také Vysočinu. „Při postupu k severovýchodu budou bouřky postupně přecházet do trvalého deště,“ uvedl dříve ČHMÚ.

Od sobotních 18.00 až do nedělních 06.00 pak vyhlásil ČHMÚ výstrahu před velmi silnými bouřkami pro většinu Jihomoravského kraje a také pro Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj. Napršet může opět až 40 litrů srážek na metr čtvereční, objeví se kroupy a vítr může dosáhnout rychlosti až 90 kilometrů za hodinu. Podle meteorologů se proto dají očekávat problémy v dopravě, výpadky dodávek proudu a rozvodnění zejména menších toků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme