Silné deště opět rozvodnily řeky v oblasti Jeseníků

Olomoucký kraj zasáhla v noci velká voda. Prudké deště rozvodnily řeky v oblasti Jeseníků. Nejhůř na tom byla Bělá a Vidnávka. Hladiny řek vystoupaly během noci až na třetí povodňové stupně. Voda na některých místech podemlela silnice, poničené jsou i některé mosty. Mezi Písečnou a Mikulovicemi nejezdí vlak. Voda zatopila desítky sklepů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodeň v Jeseníku nad Odrou na Novojičínsku

Povodeň v Jeseníku nad Odrou na Novojičínsku | Foto: Hasičský záchranný sbor MS kraje

Radiožurnálu to potvrdil Milan Sedlák z povodňové komise okresu Jeseník: "Situace se v povodňové oblasti zdramatizovala. Už včera večer několik bouřek a přívalových lijáků zvedlo toky na úroveň třetího stupně povodňové aktivity. Problémy ale dělaly zejména drobné toky, které se rozvodnily."

Přívalové deště zasáhly přibližně sedmnáct obcí na Jesenicku. Hasiči proto celou noc v oblasti zachraňovali a evakuovali místní obyvatele. Radiožurnálu to potvrdila mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková: "Zachráněno bylo 64 osob a evakuováno 150. Nejvíce lidí hasiči evakuovali z dětského tábora v České Vsi, celkem 45 osob, a z restaurace ve Staré Červené Vodě, kde bylo evakuováno celkem 65 osob."

Hasiči také zpevňovali hráze a zajišťovali nouzové ubytování pro evakuované. Záplavy na Jesenicku si zatím vyžádali jednu oběť. Hasiči nalezli u obce Vlčice mrtvolu muže. Zatím se ale neví, zda jde o pohřešovaného velitele jedné z dobrovolných jednotek. Neznámý muž je dvanáctvou obětí letošních záplav.

Na Novojičínsku pomáhají vojáci

Na Novojičínsku v oblastech postižených povodní v tuto chvílí pomáhá 500 profesionálních vojáků. Dvě stovky jsou v Jeseníku nad Odrou, kde asistují při řízených demolicích nejpoškozenějších domů. Dalších 250 vojáků je v Bludovicích a Žilině. Zbylá padesátka pomáhá obyvatelům okolních obcí.

Podle meteorologů mohou v Moravskoslezském kraji znovu přijít přívalové deště a bouřky. Hladiny zejména menších toků mohou opět stoupat. "Očekáváme, že v závislosti na přívalových srážkách se opět mohou v některých zasažených místech vyskytnou třetí stupně povodňové aktivity, a to zejména v odpoledních a večerních hodinách," uvedl meteorolog Pavel Šimandla.

Hasiči zasahovali i na Náchodsku

Silné bouřky se v noci na dnešek přehnaly také přes část Královehradeckého kraje. Větší škody ale nenapáchaly. Hasiči vyjížděli například na Náchodsko likvidovat hlavně spadané stromy do Červeného Kostelce a Vysoké Srbské. Několik výjezdů za sebou mají i hasiči z Trutnovska. Žádné větší škody či zranění ale bouře ani tam nezpůsobila.

Kvůli intenzivním srážkám začala v noci stoupat také hladina řeky Stěnavy na Broumovsku. Vodohospodáři museli otevřít pivovarský jez na Metuji. Vydatný déšť rozvodnil potoky v Martínkovicích a Božanově. Situace se ale už uklidnila. V současnosti platí v regionu první stupeň povodňové aktivity na Metuji v Hronově a Krčíně.

O záplavách si můžete také přečíst:
S odklízením následků povodní pomáhají vojáci
Pojišťovny: Lidé by měli před úklidem po povodni zdokumentovat škody
ŘSD: Škody na silnicích po povodni budou kolem miliardy korun
Hladiny řek už na většině míst kulminovaly a začínají klesat
Počet obětí záplav na Moravě dále stoupl
Záplavy si už vyžádaly deset obětí
Třetí nejhorší povodně, vláda slíbila peníze
Moravu postihly záplavy, v Novém Jičíně si vyžádaly život jedné ženy
Záplavy budou hrozit na jihu Čech a severu Moravy do čtvrtka

Zdeňka Jílková, Martin Pařízek, Šárka Slezáková, Radek Pavlovič, Petr Havránek, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme