Silné mrazy ohrožují životy bezdomovců, města jim staví stany
Extrémní mrazy v těchto dnech ohrožují hlavně bezdomovce. V některých městech pro ně radnice a charitativní organizace začaly stavět stany. Možnost strávit noc ve vytápěném vojenském stanu využily například v Sokolově, Ostravě či Praze desítky lidí.
V Sokolově si lidé bez přístřeší pohodlí stanu nemůžou vynachválit. V době návštěvy reportérky Českého rozhlasu bylo venku minus 15 stupňů a před dveřmi nízkoprahového centra stálo asi osm mužů. Čekali na fasování matrací, spacáků a prostěradel.
Než se ale do tepla stanu dostali, městští strážníci je řádně zkontrolovali. Bezdomovci u sebe nesmějí mít ostré předměty ani být příliš opilí nebo jinak nebezpeční svému okolí.
Jeden z příchozích ale takové štěstí neměl a noc musel strávit jinde, do stanu ho nepustili. „Bohužel, sbalte si věci a můžete odejít. Nemáte pít, jinak budete mrznout venku,“ řekl mu strážník.
Bezdomovec totiž nadýchal přes 2 promile alkoholu a to se ve stanu netoleruje, všichni musí dodržovat přísná pravidla. „Nadýchal 2,25 promile, což je docela dost. Když mají 0,2 nebo 0,5 promile, každý si dá jedno dvě piva, tak to nějak bereme, ale v tomhle stavu by mohl vyvádět,“ vysvětluje strážník.
Ústečtí strážníci zahřívají bezdomovce polévkou a čajem
Číst článek
Co člověk bez domova, to jiný osud. Všichni se ale shodnou na tom, že dostat se na dno je velice rychlé, ale postavit se zpátky na nohy je hodně těžké.
Jirkovi je 24 let, tvrdí, že pracoval načerno a firma mu nezaplatila. V současné době žádný příjem nemá. „Kvůli tomu, že jsem dělal načerno, mě vyhodili z pracáku a musím teď čekat do března. Přes den jsem u známých nebo u kámošů,“ říká Jirka.
Antonín Janiš ve stanu spí od začátku, kdy jej město postavilo. Potopily ho dluhy, ale brzy se prý jeho situace změní. „Do dluhů jsem se dostal kvůli tomu, že jsem je kdysi prohrál, pak narostly úroky, zdravotní pojištění a teď na to mám čtyři exekuce. Za 14 dní už bych měl být ze stanu pryč, dostanu důchod a bude to v pohodě,“ doufá Janiš.
Provoz nouzové noclehárny je naplánován do konce března. Denně od 20 hodin večer do 8. hodiny ranní se tam může ubytovat až 16 nocležníků. Podle statistik, žije v Sokolově kolem 40 lidí bez domova.
Ostrava navýšila počet lůžek
Mnohem horší je situace v Ostravě, kde je bezdomovců asi 800, z toho zhruba 75 žen. I tam pro ně postavili stan.
„Posilujeme pravidelně na zimu kapacitu azylových zařízení zhruba o 130 míst. K dnešnímu dni je v Charitě Ostrava 15 volných lůžek v krizové noclehárně a dalších 40 míst na takzvané volné židli. Pokud vím, tak Armáda spásy momentálně disponuje 20 volnými místy na té volné židli,“ říká ředitel Charity Ostrava Martin Pražák.
Lidé mohou bezdomovcům pomoci například poskytnutím zimního oblečení, říká ředitel Charity Ostrava Martin Pražák
„Nejdůležitější je mít teplé zázemí pro přečkání mrazivých nocí a možnost zůstat v teple i v průběhu dne. Nezbytnou potřebou jsou určitě teplé jídlo, nápoje a dobré oblečení a boty,“ vysvětluje Pražák.
Lidé z regionu podle něj mohou bezdomovcům pomoci především poskytnutím zimního oblečení: „Jde především o čepice, rukavice, šály, teplé bundy a zvláště spodní prádlo. Velký zájem je o teplou zimní obuv. Věci lze nosit do azylového domu Charity Ostrava na Sirotčí ulici v Ostravě-Vítkovicích, do nízkoprahového denního centra na Lidické ulici, nebo do Armády spásy v Mariánských Horách na ulici Generála Píky a U Nových válcoven.“
Ve stanu na Rohanském ostrově přečkalo noc 40 bezdomovců
Číst článek
Ostrava má podle ředitele charity připraven i záložní plán, pokud by počet lidí bez přístřeší dále zvyšoval. Protože jsou však ve stávajících prostorách stále volná místa, doufá, že k výstavbě dalších vytápěných stanů nebude muset dojít.