Silničáři chystají vykácet stovky stromů

Téměř jedenáct stovek stromů u silnice mezi Děčínem a Hřenskem by mělo padnout. Pokácet je plánuje Ředitelství silnic a dálnic. Zásah hájí snahou o zlepšení bezpečnosti silničního provozu. S tím ovšem nesouhlasí ochránci přírody. Plošnou likvidaci porostů považují za zbytečnou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

doprava v zimě

doprava v zimě | Foto: Jan Rosenauer

Těžební zásah navrhli odborníci z expertní firmy Ekoles, uvedl provozní náměstek chomutovské silniční správy. "Tento rozsah potvrdili, proto jsme si brali soudního znalce," upřesnil.

Původně mělo padnout jen 328 stromů. Těžbě sedmi stovek dalších chceme zabránit, tvrdí zástupce děčínského ekologického sdružení Arnika František Kraus. "Nesouhlasíme s plošným kácením stromů tak, jak to představilo Ředitelství silnic a dálnic," doplnil.

K tomu pracovník Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce Pavel Benda dodal: "Pokud se pokácí takové množství stromů, tak jsme přesvědčeni o tom, že se to odrazí i v životních podmínkách některých zvláště chráněných druhů živočichů."

Porosty ohrožují bezpečnost a poškozují vozovku, připomněl náměstek silničářů. "Plocha toho systému nepůsobí příliš dobře na statiku této komunikace," dodal.

Údolí Labe je přírodně cennou lokalitou, tvrdí Hana Henčlová z děčínské správy Labských pískovců. "Jestliže nad silnicí by byla národní přírodní rezervace, kde ty porosty jsou opravdu bohaté, a pod silnicí by byly holiny, tak to pro mě není naprosto přijatelné," řekla.

O rozsahu kácení stromů bude muset rozhodnout ministerstvo životního prostředí.

Josef Suk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme