Silničáři nestíhají upravovat vysokou trávu u krajnic. Letošní počasí jejímu růstu přeje

Asi každý řidič letos na silnicích zpozoroval silničáře sekající trávu v příkopech podél vozovek. Po vydatných deštích totiž tráva roste rychleji než v minulých letech. Přestože třeba na Vysočině čety sekáčů pracují denně, tráva často přerůstá přes krajnice.

Jihlava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tráva na některých místech zarůstá okraje silnic a na pozoru by se tak měli mít i řidiči (ilustrační foto) | Foto: Hana Mikulincová

Se silničářem panem Jiřím projíždíme silnici u Vysokých Studnic na Jihlavsku. Při sečení trávy v příkopech se prý ve srovnání s loňským rokem téměř nezastaví. „Dělali jsme i přesčasy ze začátku a trávíme minimálně osm hodin. Hodně prší a tráva je holt vysoká,“ řekl Českému rozhlasu Vysočina. Podle něj se bude pracovat až do podzimu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Patrika Saláta o práci silničářů na vysoké trávě u krajnic na Vysočině

„Tráva roste před očima, takže jsme se domluvili i třeba s odborem dopravy a silničního hospodářství, že bychom potenciálně zařadili i třetí seč,“ potvrzuje také ředitel Krajské správy a údržby silnic Vysočiny Radovan Necid.

Záležet bude ale na penězích. Třetí seč totiž nebyla v původních plánech a silničáři na ní momentálně nemají peníze. „Každá seč nás stojí zhruba 20 milionů korun. Vzhledem k hospodářské situaci, přáním zřizovatele je šetřit. Takže se bavíme o třetí seči v takovém omezeném modu,“ uvedl Necid.

V kraji Vysočina obvykle silničáři sečou dvakrát. První seč musí být hotová do půlky července, letos však byli silničáři rychlejší. „Dostali jsme z odboru trošku za úkol kvůli počasí tento termín zkrátit. Což se nám nakonec i podařilo,“ vysvětluje Necid. Jenže sotva jedna seč skončila, silničáři už se připravují na další. Ta je ale vázaná na konec sklizně obilí.

Na českých silnicích začíná sčítání intenzity dopravy, potrvá necelé čtyři měsíce

Číst článek

Tráva ale na některých místech opět zarůstá okraje silnic a na pozoru by se tak měli mít i řidiči. „Jednak tráva i větve, které zasahují do vozovky tak zakrývají bezpeční výhled řidiče. To je nebezpečné zejména před zatáčkami, na horizontech, na křižovatkách. Případně je to také nebezpečné v situaci, kdy může řidič náhle zareagovat na zvěř, které může z té trávy vyběhnout,“ potvrzuje mluvčí krajské policie Dana Čírtková.

Zarostlé okraje silnic ale nejsou problematická jen z pohledu řidiče. Posekaná tráva totiž zůstává v příkopech a při silných deštích může ucpat odtoky. Silničářům pak nezbývá než taková místa vyčistit.

Patrik Salát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme