Silnice a chodníky pokryla ledovka. Nejhůře bylo na Rychnovsku

V kluziště pod otevřeným nebem se přes noc proměnily české silnice a chodníky. V Praze řešili záchranáři stovky zranění způsobených pádem na ledovce. V Orlických horách a v Mladé Boleslavi platil po celé dopoledne kalamitní stav na silnicích nižších tříd.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na zledovatělých chodnících se zranily stovky lidí | Zdroj: ČTK

V současné chvíli jsou již úseky v Orlických horách sjízdné. Mimo ledovky ohrožovaly řidiče hlavně na severu republiky i sněhové jazyky. Špatná situace panovala také v Královéhradeckém kraji. Tam se sice silničářům odpoledne podařilo zprůjezdnit všechny silnice, na některých úsecích je ale nutná nejvyšší opatrnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Zima na Radiožurnálu

Nejhorší situace panovala na Rychnovsku. Na některé cesty nemohly dopoledne díky ledu ani sypače, což nepamatují ani pamětníci. "Podařilo se ošetřit uzavřené úseky silnic, které byly od večerních hodin pod ledovou krustou", říká Petr Zima z Krajské správy a údržby silnic.

Předpovědi meteorologů sledovali s obavami jak silničáři i řidiči. Dle předpovědi by mělo být v noci zataženo až oblačno, místy déšť nebo mrholení. V Čechách srážky četnější. K ránu místy mlhy. Teploty klesnou na 3 až -1 stupeň.

Večer, v pořadu Stalo se dnes, Zima prohlásil, že "situace se od odpoledních hodin výrazně zklidnila. Přispěla k tomu i zvýšená teplota okolního vzduchu, která se v současné době pohybuje těsně nad bodem mrazu. I díky této souhře náhod se podařilo inkriminované úseky, pokryté ledovou krustou, zprovoznit."

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Zima v pořadu Stalo se dnes.mp3

Varoval však před otevřenými úseky silnic a průjezdy lesními porosty, kde se mohou vyskytovat mikroklimatické zóny. Doporučil také větší časovou rezervu na cestování.

Martin Pařízek, David Šťáhlavský, Ludvík Bortl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme