Silnice R6 se v příštím roce rozšíří o tři úseky, problém je s výměnou pozemků

V příštím roce se začnou stavět další tři úseky silnice R6, která zajistí potřebné propojení Karlovarského kraje s Prahou. Problémem jsou ale pozemky, které chtějí jejich majitelé vyměnit za jiné. Ministerstvo dopravy proto hledá způsoby, jak směny pozemků pod plánovanými komunikacemi urychlit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rychlostní silnice R6

Rychlostní silnice R6 | Foto: Regionální stavební sdružení Karlovy Vary

„Ne všichni vlastníci chtějí pozemky prodat, někteří by je rádi vyměnili za jiné ve stejném rozsahu,“ vysvětlil premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD.

„Jedním z úkolů pro ministerstvo dopravy je, aby se zlepšila metodika směn pozemku a komunikace mezi ministerstvem dopravy, zemědělství a financí tak, aby se prakticky pozemky směňovat daly.“

Podle ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) se nyní úřad pokouší zavést trojsměny, kdy Ředitelství silnic a dálnic, které je investorem staveb, nebude muset od Státního pozemkového fondu kupovat volné pozemky a ty potom směňovat s vlastníky pozemků pod plánovanými komunikacemi.

„Převedení pozemků přímo novému majiteli bez prostředníka by bylo rychlejší a jednotlivé složky státní správy by si nemusely zbytečně přeposílat peníze,“ doplnil Ťok.

V současnosti je čtyřproudá R6 pouze mezi Prahou a Novým Strašecím na Rakovnicku a mezi Karlovými Vary a Chebem.

Ve výstavbě je nyní úsek mezi Lubencem na Lounsku a Bošovem, který měl být podle harmonogramu Ředitelství silnic a dálnic dokončen letos v říjnu.

R6 by se v příštím roce měla rozšířit o tři další úseky, na kterých je v současnosti vykoupeno zhruba 80 procent pozemků. Jde o výstavbu obchvatu Lubence, silničních obchvatů Krušovic a Řevnicova a úseku Řevnicov - Nové Strašecí, kde v současnosti čtyřproudová silnice končí.

Kvůli urychlení příprav nyní hodlá ministerstvo dopravy zahájit práce na vypsání výběrového řízení ještě před dokončením výkupu pozemků, aby soutěže na zhotovitele staveb mohly být vypsané ještě letos nebo na začátku příštího roku.

Zároveň ministerstvo pracuje i na vydání stavebních povolení, dodal Ťok.

ČTK, Dominika Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme