Silnice v Česku zapadaly sněhem, policie řeší stovky nehod

Na Česko se v noci sypaly další přívaly sněhu. Nejvíc je pocítila jižní a východní část republiky. Třeba ve vyšších polohách Domažlicka místy připadalo kolem čtvrt metru. Nový sníh komplikuje situaci na silnicích. Policie řeší od rána řadu dopravních nehod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie řeší na zasněžených silnicích desítky nehod | Zdroj: ČTK

Na dálnici D5 se na 136. kilometru směrem od Rozvadova na Prahu převrátil přes všechny jízdní pruhy kamion. Dálnice je neprůjezdná. Na místě zasahují záchranné složky a blokovaný je také levý pruh ve směru na Rozvadov.

Krizová situace je na silnicích Vysočiny. Silničáři tam nestíhají trasy upravovat a povolávají posily z externích firem. Od rána se na Vysočině staly desítky nehod a další neustále přibývají. Sníh zasypává i dálnici D1, která je sjízdná jen s mimořádnou opatrností.

Na řadě míst se tvoří i ledovka, například na hlavním tahu mezi Žďárem nad Sázavou a Novým Městem na Moravě, na hlavním tahu číslo 38 na Jihlavsku a také na hlavní silnici u obce Čížov na Pelhřimovsku.

Dálnici D5 u Mlýnce dopoledne zablokovala nehoda kamionu

Číst článek

U obce Ústrašín na Pelhřimovsku havaroval autobus. Vyprošťovali ho hasiči a silnice byla několik hodin uzavřená. Na Vysočině má dnes připadnout až 15 centimetrů nového sněhu.

Husté sněžení zapříčinilo řadu nehod na jihu Moravy. Patrně nejhorší je situace na Vyškovsku, kde uzavřeli několik silnic nižších tříd. Také na Blanensku se ve vyšších polohách tvoří sněhové jazyky a podobně je tomu i na Znojemsku. Silničáři uzavřeli hraniční přechod do Rakouska v Mikulově.

Silničáři na Vysočině nestíhají odklízet nový sníh, povolali externí firmy

Číst článek

Kvůli přívalům sněhu blokují kamiony na Jižní Moravě i dálnici D1. Nejhorší situace je mezi 184. a 200. kilometrem ve směru z Brna na Prahu. Policisté hlásí, že nákladní auta jsou i v levém jízdním pruhu a brání tak průjezdu pluhů a sypačů.

Od večera jsou velké problémy také v Orlických horách, kde vítr nafoukal až metrové závěje. Několik silnic tam cestáři museli uzavřít. Zavřený byl až do rána například jeden z příjezdů do Deštného. Dopoledne se uzavřela také hlavní přístupová cesta do Říček z Horní Rokytnice.

„Komunikace se naplnila vozidly a naše sypače tam nejsou schopny vedle nich projíždět. V kombinaci s větrem a sněžením tam dochází k zavátí silnice,“ potvrdil Petr Zima z krajské správy a údržby silnic.

Na Olomoucku nasadili silničáři veškerou dostupnou techniku. Přesto museli uzavřít několik silnic v okolí Šternberka. Neprůjezdné jsou mimo jiné úseky u obcí Jívová, Norberčany či Hraničné Petrovice.

Na zasněžených silnicích bourají hlavně kamiony | Foto: ČTK

V Jeseníkách se tvoří sněhové jazyky hlavně v okolí Ostružné. Už včera tam musela silnici rozšiřovat fréza. Silnice druhých a třetích tříd jsou místy sjízdné jen se sněhovými řetězy.

V jižních Čechách ztěžuje dopravu rozbředlý nebo ujetý sníh. Kamiony nemohou vyjet v kopcích na Prachaticku, několik jich uvízlo také u Neplachova na Českobudějovicku.

V neděli už může pršet

Podle meteorologů má dnes napadnout až 15 centimetrů nového sněhu, v noci pak dalších deset centimetrů. Intenzita sněžení je místy až 3 centimetry za hodinu a zeslábnou má až v neděli.

„Na Moravě budou srážky v druhé polovině noci postupně přecházet ve srážky smíšené nebo dešťové, v Čechách bude ještě sněžit, během dne budou srážky i tady přecházet ve smíšené,“ upřesnil Miloš Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu.

Igor Maňour, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme