Jedna kamera na 200 km: Česko se v pokrytí silničních kamer umístilo na patnáctém místě v Evropě

Česko je patnáctou zemí v Evropě v hustotě rozmístění silničních kamer. Jedna kamera dohlíží na zhruba 200 kilometrů a celkově jich je 748. Příčku vede Itálie s 11 tisíci kamerami a průměrem dvou zařízení na 100 kilometrů. Vyplývá to z údajů projektu Evropa v datech.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi kontinenty se o první místo v počtu silničních kamer přetahují Evropa a Jižní Amerika. Ilustrační foto | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

„Češi by při cestě do oblíbených dovolenkových destinacích měli důsledně dbát na dodržování předepsané rychlosti i dalších pravidel silničního provozu. Mohou totiž cestovat přes země, které vedou v počtu radarů nebo kamer monitorujících průjezd na červenou. Silnice v Evropě hlídá v součtu více kamer než na všech ostatních kontinentech dohromady,“ uvedl Jan Krupička z Evropa v datech.

Čtveřice mužů instalovala skryté kamery do jihokorejských motelů. Nonstop záznam vysílali živě

Číst článek

Mezi první desítku v počtu kamer na délku silniční sítě patří v Evropě i Čechy oblíbené Bulharsko (1,52 kamery na 100 km) a Chorvatsko (0,82). Téměř jednu kameru (0,97) na každých 100 kilometrů silnice má také Rakousko, přes které Češi cestují k moři nebo v něm tráví dovolenou.

Do první evropské desítky s nejhustší sítí kamerových systémů patří ještě Arménie, Velká Británie, Belgie, Švýcarsko a Lucembursko. V celkovém počtu kamer mezi sousedními či dovolenkovými zeměmi bodují Německo (4610), Francie (3471) a Španělsko (1946).

Celosvětově mají nejhustší dohledovou síť Spojené arabské emiráty se 60 kamerami na 100 km silnic a Hongkong s 15 kamerami na 100 km silnic.

Mezi kontinenty se o první místo přetahují Evropa a Jižní Amerika. Jižní část amerického kontinentu vítězí v přepočtu na délku sítě s 0,88 kamerami na 100 kilometrů. Evropa je na druhém místě s 0,6 kamerami na 100 kilometrů, dominuje ale v celkovém počtu kamer (48 501), kterým převyšuje všechny zbylé kontinenty dohromady.

Jižní Amerika se umístila na druhém místě s necelými 18 tisíci kamerami. V Asii bylo registrováno 8241 kamer a v Severní Americe 7238 kamer.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme