Silný déšť na severu Čech: rozvodněná Smědá na Liberecku se vrací do normálu

Na severu Čech silně prší, v Královéhradeckém a Libereckém kraji hrozí rozvodnění hlavně menších toků. Déšť bude zeslabovat až během dopoledne. Vyplývá to z výstrahy, kterou ve čtvrtek ráno vydal Český hydrometeorologický ústav.

Praha (Aktualizováno: 11:49 27. 7. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozvodněná řeka Smědá na Liberecku | Foto: Šárka Škapiková | Zdroj: Český rozhlas

Výstraha před vydatným deštěm platí až do čtvrtečních 11.00 pro Náchodsko, Rychnovsko a Trutnovsko v Královéhradeckém kraji a pro Jablonecko, Liberecko a Semilsko v Libereckém kraji. „V Čechách se vyskytuje pás trvalého deště, který jen zvolna postupuje k východu,“ sdělili meteorologové.

Mezi 1.00 a 4.00 podle nich pršelo nejvíce ve Frýdlantském výběžku, kde během této doby spadlo téměř 30 milimetrů vody, tedy 30 litrů na metr čtvereční. „Déšť zde bude slábnout až během dopoledních hodin, podle modelových předpokladů a radarových odhadů by zde mělo spadnout ještě dalších 15 až 30 milimetrů srážek,“ oznámil hydrometeorologický ústav.

Rozvodněná Smědá v Předlancích | Foto: Šárka Škapiková | Zdroj: Český rozhlas

Kvůli silnému dešti se mohou rozvodnit hlavně menší toky, a to až na druhý stupeň povodňové aktivity ze tří. „Jedná se zejména o toky Smědá, Lužická Nisa a Kamenice. Na toku Smědá v měrném profilu Bílý Potok byl již krátce překročen první stupeň povodňové aktivity, kvůli trvalému dešti zde očekáváme opětovný vzestup na první nebo druhý stupeň,“ uvedli pracovníci ústavu.

V šest hodin ráno byly všechny sledované toky v Česku podle webu hydrometeorologického ústavu na normálním stavu, s výjimkou Smědé, která v 6.30 překročila třetí stupeň povodňové aktivity v Předláncích na Liberecku. Mezi šestou a sedmou hodinou ráno její hladina stoupla o téměř půl metru. Stav ohrožení byl odvolán po 10. hodině. Kvůli vodě je ale neprůjezdná silnice z Višňové na Černousy.

Hasiči v obci Višňová | Foto: Šárka Škapiková | Zdroj: Český rozhlas

Meteorologové radí varovat sousedy (zejména staré lidi), přestěhovat zvířata, automobily a cennosti do vyšších poloh, utěsnit otvory kolem oken a dveří a připravit se na náhlé vypnutí elektřiny.

Rozvodněná řeka Smědá na Liberecku | Foto: Šárka Škapiková | Zdroj: Český rozhlas

Voda může podle meteorologů podemlít krajnice cest či mosty. Řidiči by si měli dávat pozor i na takzvaný akvaplaning, tedy ztrátu přilnavosti pneumatik na mokré vozovce, a při silném dešti snížit rychlost.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme