Hladiny řek na severovýchodě Čech klesají. Na Bruntálsku v rozvodněné řece utonul člověk

Vydatný déšť opět zvedl v Česku hladiny řek, v sobotu zejména na severovýchodě Čech. Největší problémy jsou na Frýdlantsku, kde se na třetím stupni varování drží řeka Smědá. Meteorologové očekávají vydatné deště i v neděli. V Moravskoslezském kraji v řece Osoblaha se v sobotu utopil člověk, po další nezvěstné osobě hasiči pátrají. Řekl to České televizi ředitel krajských hasičů Vladimír Vlček.

Aktualizujeme Praha (Aktualizováno: 22:13 20. 6. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Bohužel jsme zaznamenali prvního utonulého v řece Osoblaze v oblasti Petrovic a Janova. Máme také další pohřešovanou osobu, která byla společně s utonulým,“ řekl pro Českou televizi v sobotu večer ředitel hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Vladimír Vlček.

V řece v Moravskoslezském kraji utonul člověk. Po další pohřešované osobě hasiči pátrají

Číst článek

Meteorologové očekávají, že na severu a východě Čech, na Českomoravské vrchovině, na Moravě a ve Slezsku bude vydatně pršet i v neděli, případně v pondělí. Konkrétně v Beskydech a Jeseníkách může do pondělí podle nich spadnout kolem 90 milimetrů srážek za 48 hodin. „Zároveň se na severovýchodě území může během nedělního odpoledne a večera ojediněle vyskytnout silná bouřka s krátkodobým úhrnem kolem 30 mm,“ doplnili meteorologové. V průběhu dne meteorologové kvůli srážkám vydali na sobotu pro Liberecký kraj, Jesenicko a Chrudimsko varování před extrémním nebezpečím záplav. 

Kvůli neustávajícímu dešti a již nasyceným korytům řek meteorologové předpokládají u toků, které odvodňují Jizerské hory, vzestup hladin na druhý, místy i třetí stupeň povodňové aktivity. Druhého stupně mohou dosáhnout i řeky odvodňující Krkonoše, sever Českomoravské vrchoviny, Orlické hory, Jeseníky a Beskydy. Varování před vydatným deštěm prodloužil ČHMÚ v Beskydech a Jeseníkách do pondělí.

Stav ohrožení v Libereckém kraji nadále platí už jen na řece Smědé na Frýdlantsku. Druhý povodňový stupeň platí na Řasnici ve Frýdlantu a podle Povodí Labe také na Jeřici v Mníšku na Liberecku. První stupeň je na Jeřici v Chrastavě, Lužické Nise v Liberci, Jizeře v Železném Brodu, Libuňce v Pelešanech a Kamenici v Plavech.

Silné deště na Frýdlantsku ustávají. Vedení kraje nevyhlásí nouzový stav, hasiči situaci zvládnou

Číst článek

Chrudimsko a Jesenicko

Hladina říčky Novohradka na Chrudimsku po sobotní 16. hodině klesla na druhý stupeň povodňového nebezpečí. Po poledni tam začal platit stav ohrožení, později se řeka zvedla na extrémní, tedy třetí stupeň nebezpečí. Na prvním stupni povodňové aktivity je také řeka Chrudimka v Hamrech a v Přemilově na Chrudimsku. Hasiči v Pardubickém kraji měli od rána v souvislosti s deštěm asi 80 výjezdů. „Čistíme ucpané propustky, ucpanou kanalizaci, odčerpáváme vodu. Nejhorší situace je na Pardubicku a Chrudimsku,“ uvedla v 15.30 v SMS zprávě mluvčí pardubických krajských hasičů Vendula Horáková.

Také na Jesenicku v sobotu kvůli vytrvalému dešti začaly rychle stoupat hladiny vodních toků. Na Černém potoce u Velké Kraše už platí druhý stupeň povodňové aktivity, který značí pohotovost. První stupně jsou dosaženy na několika dalších vodních tocích. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu. Meteorologové odpoledne vydali pro Jesenicko výstrahu před extrémním nebezepčím záplav, která dosud platila pro Liberecký kraj a Chrudimsko. Varování platí do večera, pršet má ale i později.

Moravskoslezský kraj

Meteorologové předpovídají na večer vydatné srážky v Moravskoslezském kraji, hlavně v horských oblastech. Po 20.00 vystoupila na třetí stupeň výstrahy řeka Velička u Veselí nad Moravou. 

První stupeň povodňové aktivity v sobotu k 17.00 platil na čtyřech místech Moravskoslezského kraje. Situace se ale může během večera výrazně zhoršit, pokud se naplní předpovědi počasí a v horských oblastech Beskyd a Jeseníků spadne až 90 milimetrů srážek na metr čtvereční, řekla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková. 

Příznivý vývoj podle Vlčkové způsobil úbytek srážek. „Za posledních 12 hodin spadlo v regionu okolo 12 milimetrů srážek. Průtoky v řekách se vesměs pohybují na úrovni jednoleté vody,“ uvedla. Zhoršení se dá ale podle Vlčkové očekávat večer. „Povodí je velmi nasycené. Pokud přijdou vydatnější srážky, na hladinách řek se to projeví rychle,“ řekla.

onz, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme