Silný mráz potrvá nejméně do neděle. V noci může být až minus třicet

Silné mrazy potrvají v Česku nejméně do neděle. Český hydrometeorologický ústav varuje, že přes den může být minus 14 stupňů Celsia a v noci klesne rtuť až pod minus 30 stupňů. Rekordní chladno způsobuje tlaková výše nad Ruskem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přes den bude v Česku kolem minus 14, přes noc až minus 30 | Zdroj: Reuters

„Nejsilnější mrazy budou o víkendu. Dnes se noční teploty pohybovaly ‚jen‘ okolo minus 9 až minus 14 stupni Celsia. Během víkendu by měly být okolo minus 14 až minus 19 stupňi Celsia. Tam, kde bude sněhová pokrývka až okolo minus 23 stupňů. V mrazových kotlinách mohou teploty klesat i pod minus 30 stupňů Celsia,“ říká meteorolog Jan Šrámek.

Ke zmírňování mrazu podle něj dojde během neděle nebo pondělí, ale i tak by noční teploty měly zůstávat pod minus 10, nejvyšší denní teploty se také budou držet hluboko pod nulou.

Přehrát

00:00 / 00:00

O počasí mluvil ve Světě o jedné meteorolog Jan Šrámek

Mrazivé počasí se bude v Česku držet minimálně 10 dnů. Až do pátku má na obloze převládat jasno až polojasno, beze srážek. Oblačnosti přibude o víkendu, může se vyskytnout spíše slabší sněžení, maximálně jeden nebo dva centimetry nového sněhu.

Slunečné počasí se opět vrátí na začátku nového týdne. Ve většině nížin budou holomrazy, což může být nebezpečné pro vegetaci.

Staří lidé a děti by kvůli extrémním mrazům měli omezit pobyt venku. Doporučuje to primářka dětského oddělení kroměřížské nemocnice Jana Matonohová. Děti by podle ní měly rozhodně omezit fyzickou aktivitu:

„Děti když se uběhají, tak přeci jenom dýchají podstatně intenzivněji a chladný vzduch se dostává do plic podstatně více. Může jim to dýchací cesty podráždit. Nedělá to samozřejmě všem, tam, kde mají děti anamnézu k tomu, že to jsou astmatici, tak by měli být vůči tomu opatrní. Měli by mít u sebe léky, pokud by došlo ke stažení dýchacích cest.“

Meteorologové nevylučují, že by na konci týdne mohla teplota překonat i absolutní rekord minus 42,2 stupně z roku 1929.

Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme