Silný mráz způsobuje havárie potrubí i problémy v dopravě

Extrémní mráz způsobuje problémy na řadě míst v Česku. Vodohospodáře v celém Česku zaměstnávají havárie potrubí, stavební firmy se potýkají s problémy ve venkovní výstavbě. Silný mráz dál dělá problémy také v dopravě, ochromil železnice i některé úseky silnic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravu v Liberci komplikovalo prasklé vodovodní potrubí | Zdroj: ČTK

Prasklá kolej ráno na čtyři hodiny omezila železniční dopravu na trati z Prahy do Berouna mezi Radotínem a Dobřichovicemi. Kvůli zamrzlé naftě nejezdily dopoledne některé motorové vlaky na Novojičínsku a na Vysočině.

Největší problémy způsobil mráz na železničním koridoru z Plzně do Chebu. Nad tratí Plzeň-Jižní předměstí a Plzeň-Křimice praskl kvůli mrazu vodovod a voda s bahnem zaplavily kolejiště. V půl sedmé ráno proto železničáři přerušili provoz Plzeň-Kozolupy a cestující začali vozit autobusy. Od půl druhé odpoledne jezdí vlaky po jedné koleji, nabírají proto čtvrthodinové zpoždění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Romrazování potrubí v jesenickém gymnáziu byla přítomna reportérka Andrea Švubová

Kvůli mrazům praská potrubí

Silné mrazy zaměstnávají v těchto dnech také vodohospodáře. Několikrát za den vyjíždějí do domácností kvůli prasklým rozvodům vody.

Například v jesenickém gymnáziu přestala během víkendu téct voda v nové budově a v jídelně. Dnes ráno vyrazili na místo i montéři z Jesenické vodohospodářské společnosti. Její pracovníci vyjíždějí rozmrazovat potrubí v průměru desetkrát za den.

„Poruch máme ohromné množství. Dnes a denně vyjíždíme jednak rozmrazovat potrubí, jednak likvidovat havárie,“ potvrzuje ředitel Jesenické vodohospodářské společnosti Jiří Kouřil.

Spíše než venkovní síť ale nápor mrazů podle Kouřila nevydrží rozvody v jednotlivých domácnostech:

Nejméně tři děti v mrazu olizovaly kov, jedno skončilo v nemocnici

Číst článek

„Ve dne v noci řešíme havárie, ale většinou jsou to havárie u jednotlivců, v rodinných domcích, v panelácích. Není to na zařízeních, které spravujeme a provozujeme. Máme rozmrazovací trafo nebo možnost teplé vody, kterou vháníme do umělohmotného potrubí, protože to rozmrazit trafem nejde.“

Komplikace pro stavební firmy

Tuhé mrazy komplikují v těchto dnech také práci stavebních firem. Někde raději poslali zaměstnance domů. Problémy jsou zejména s nedostatkem betonu, ale i s pracovními podmínkami ve výkopech.

Volno dala svým lidem například jihlavská firma Unist. Na opravě kanalizace v krajském městě pracovala do poslední chvíle, ale teplota minus 10 stupňů je podle jednatele Stanislava Rajcha nepřekonatelná hranice:

Česko má za sebou nejmrazivější noc zimy, na Kvildě bylo -39,4 stupně

Číst článek

„Už v pátek minulý týden se nepracovalo a teď jsme na týden lidi pustili domů a budeme se řídit počasím.“

Krkonošské silnice dál sjízdné

Většina silnic v oblasti Krkonoš zůstává zatím sjízdná, některé úseky ale nadále zůstávají uzavřené. Komunikace jsou většinou holé a vymrzlé. Kvůli extrémním mrazům chemický posyp nahradil i v nižších polohách písek nebo štěrk. Vedoucí cestmistr trutnovské Správy a údržby silnic Milan Baxa ale upozorňuje, že některé úseky se v zimě neudržují.

Extrémně mrazivé počasí se podepsalo i na návštěvnosti krkonošských skiareálů. Přestože začaly jarní prázdniny, klesla návštěvnost někde až o polovinu.

Eliška Pilařová, Andrea Švubová, Matěj Skalický, Jiří Burda, Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme