Silný vichr a sníh komplikuje dopravu v horských oblastech

Boží dopuštění: tak by se dalo ve dvou slovech nazvat to, co se děje na našich horách. Od včerejšího večera tam chumelí a fouká silný vítr, ve vrcholových partiích dosahuje rychlosti přes 100 kilometrů v hodině. V Krkonoších museli proto zastavit většinu lanovek a vleků. Mohutný vichr řádí i na německé straně Šumavy a Krušných hor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zasněžené silnice | Foto: Jan Rosenauer

Na Božím Daru v závějích uvízla řada aut. Silničáři vyzývají řidiče, aby raději nevyjížděli. Podle dispečera krajské správy a údržby silnic Lukáše Urbana je situace opravdu kritická: "Fouká velice silný nárazový vítr, na silnicích se tvoří sněhové jazyky. Upozorňujeme řidiče, aby do hor, pokud nemusí, skutečně nevyjížděli, protože situace je kritická. Pokud musejí, doporučujeme řetězy, ale lepší je jízdu odložit."

Zatím nejsilnější poryvy větru zaznamenali dnes meteorologové na Milešovce na Litoměřicku, kde naměřili náraz o síle 104 kilometrů v hodině. Na Fichtelbergu na německé straně Krušných hor dokonce zaznamenali náraz o rychlosti až 133 kilometrů v hodině. Kvůli přívalům sněhu a ostrému větru musela cizinecká policie na chvíli zavřít hraniční přechod Cínovec. Podle mluvčí severočeské cizinecké a pohraniční police Evy Haukové není vyloučeno, že se uzavírka bude během dne opakovat.

V Jeseníkách kvůli novému sněhu opět vyhlásili 3. stupeň lavinového nebezpečí. Horská služba doporučuje všem, aby se ohroženým místům vyhnuli. Jde o okolí Červené hory, Kamzičníku, Velkého a Malého kotle, Jeleního žlebu a Kralického Sněžníku.

Aktuální informace o dopravní situaci můžete zjišťovat na webu Zelené vlny anebo ze svých mobilních telefonů na wap.rozhlas.cz.

Milan Kopp, Štěpánka Čechová, Marcela Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme