Kam přispět na pomoc lidem zasaženým tornádem? Sbírky organizuje Český rozhlas, charita i jiné nadace

Na konto sbírky Nadace Via, která pomůže bouří zasaženým obcím na Moravě, poslali lidé do 10.40 více než 30 milionů korun, přispělo skoro 30 tisíc lidí. Sbírku vyhlásila například i Diecézní charita Brno. Lidé mohou posílat peníze přímo na zřízený účet, přispět je možné také posláním DMS z mobilních telefonů. Premiér Andrej Babiš (ANO) chce prověřit možnost čerpání z fondů Evropské unie.

Brno (Aktualizováno: 15:07 25. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na škody v Moravské Nové Vsi | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

Český rozhlas

Dobročinnou sbírku v reakci na ničivé tornádo založila Nadace Českého rozhlasu, na které se sešlo už více než 5 milionů korun. 

Darujme 70 milionů

Dárcovská kampaň Nadace Via prostřednictvím portálu Darujme pomůže zasaženým obcím, lidem a komunitám, aby se s tragédií dokázali lépe vyrovnat, uvedli organizátoři sbírky. Peníze na kontě rychle přibývají. Do 23.30 poslali lidé kolem půl milionu korun, ov pátek odpoledne už více než 74 milionů korun.

Hasiči, vojáci a další uklízí spoušť po tornádu. Lidé na pomoc postiženým poslali téměř 200 milionů

Číst článek

Znesnáze

Online charitativní sbírku založila i dárcovská platforma znesnáze21. Lidé i firmy nabízejí také materiální pomoc – nářadí, oblečení nebo plachty na provizorní zakrytí poškozených střech. Nabídky se objevují hlavně na sociálních sítích.

Nedělní sbírka

Mimořádnou kostelní sbírku na pomoc lidem zasaženým katastrofou vyhlásil také brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Proběhne v neděli.

„Vyzývám ve farnostech také dobrovolníky, zdravotníky a všechny, kteří by mohli účinně pomoci s odstraněním následků živelní pohromy, aby se zapojili. Děkuji všem, kteří pomohou, všem, kteří přispějí finančně i těm, kteří se za lidi v postižených oblastech modlí,“ uvedl Cikrle.

Dárcovské DMS

Přes Diecézní charitu Brno mohou lidé posílat peníze na konkrétní účet nebo přispět dárcovskou DMS ve tvaru DMS DCHB 30, 60, 90 poslanou na číslo 87777. Na sbírku platformy znesnáze21, která umožňuje založit online charitativní sbírku v krátkém čase i fyzickým osobám, upozornil miliardář Karel Janeček na twitteru. Zatím se vybralo přes půl milionu korun.

Rohlík i operátoři 

Lidé a firmy se snaží pomoci také materiálně. Například Rohlík.cz na twitteru uvedl, že ráno zaveze do postižených oblastí základní potraviny i dětské potřeby. Mluvčí telefonního operátora T-Mobile Zuzana Svobodová již ve čtvrtek uvedla, že operátor posílá přes neziskovou organizaci Adra dar pět milionů korun na záchranné práce, základní potřeby pro zasažené domácnosti a odstraňování škod. Operátor O2 zase na svůj twitter napsal, že zákazníkům z postižených oblastí nebude do konce léta účtovat žádné poplatky za služby. 

„Finanční pomoc regionu nabídneme také prostřednictvím Nadace O2 a jejího Fondu pomoci,“ stojí v prohlášení operátora. 

Člověk v tísni

Sbírku na pomoc postiženým v pátek spustila i organizace Člověk v tísni. „Pomoc je potřeba okamžitě, ale i dlouhodobě, včetně obnovy a sociální podpory rodin a lidí po této ničivé katastrofě,“ uvedla na svém twitteru společně s číslem účtu – 713271329/0300. 

Českobratrská církev

Pomoci lidem postiženým tornádem se rozhodla také Českobratrská církev evangelická. Její vedení se sešlo s Diakonií a uvolnilo pro oblast půl milionu korun. Mobilizuje isvé dobrovolníky. Lidé mohou posílat peníze i na humanitární účet zřízený církví s číslem 2100691426/2010.

Skautská nadace Jaroslava Foglara

Na podporu skautských kluboven a obnovení skautingu v postižené oblasti spustila dobročinnou sbírku i Skautská nadace Jaroslava Foglara. Výtěžek má jít především na opravu poničených kluboven, náhradu vybavení nebo pokrytí účastnických poplatků za děti na táborech.

Konto bariéry

Konto bariéry nabízí okamžitou finanční pomoc pro lidi s postižením. V případě zájmu stačí napsat na email info@bariery.cz nebo na adresu Konta. Pokud lidé chtějí na sbírku naopak přispět, mohou zaslat částku na 17111444/5500 s variabilním symbolem 5555.

Pomoc státního dopravce 

Bouře se dotkla i zaměstnanců Českých drah. Podle mluvčí Vandy Rajnochové se jim dopravce snaží zajistit finanční pomoc.

„Také jsme povolali do práce zástupy, aby mohli strojvůdci i průvodčí, kteří byli postiženi, řešit svou situaci. Spousta našich zaměstnanců přišlo o střechu nad hlavou a byli součástí té nejhorší vlny. Jsme s nimi v kontaktu a snažíme se jim zajistit psychologickou a finanční pomoc,“ sdělila mluvčí serveru iROZHLAS.cz. Firma se podle ní snaží svým zaměstnancům sehnat náhradní ubytování.

Půjčka a evropské fondy

Pomoc moravským obcím už ohlásili také vládní představitelé. Například ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) informovala o pomoci lidem, kterým živel poškodil majetek. K tomu má sloužit úvěrový program ministerstva pro místní rozvoj. „Na obnovu bydlení nabídne žadateli až 5 mil. Kč. Z toho 2 mil. jako dotaci a 3 mil. jako zvýhodněný úvěr na 30 let,“ napsala vicepremiérka na twitteru. Lidem z regionu navíc prodloužila lhůtu na podání přiznání DPH. 

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) Česko prověří možnost využití peněz z krizového fondu, který pro účely likvidace škod po živelních katastrofách zřídila Evropská unie. Prostředky z tohoto fondu čerpalo například Chorvatsko po loňském ničivém zemětřesení.

Bouře na Moravě

Bouře s kroupami o velikosti tenisových míčků i s tornádem se ve čtvrtek večer prohnala především Břeclavskem a Hodonínskem. Bouře ničila domy, auta i zeleň. Podle mluvčí jihomoravské záchranné služby Michaely Bothové zemřeli na následky bouřky tři lidé.

sto, btk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme