Po nočním silném větru je 9500 domácností bez elektřiny. Kvůli popadaným stromům někde nejezdí vlaky

Po nočním větru jsou tisíce domácností v Česku bez dodávek elektřiny. Společnost ČEZ hlásí 7000 domácností bez proudu, E.ON v Jihomoravském kraji 2500 domácností. Na odstraňování poruch energetici pracují. Následky silného větru zaměstnaly také hasiče, nejvíce zásahů evidují v Libereckém a Jihomoravském kraji. Odklízeli především popadané stromy, které způsobily také problémy na několika regionálních tratích.

Praha (Aktualizováno: 10:05 24. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvůli popadaným stromům nejezdí na některých místech v Česku vlaky. (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Před 09.00 nejezdily vlaky na dvou tratích. Silný vítr komplikuje provoz přívozů na Vltavě v Praze. Na Sněžce naměřili meteorologové vítr o rychlosti 160 kilometrů.

Energetická společnost ČEZ ve středu v 06.00 ráno evidovala přes 20 poruch na vedení vysokého napětí a další poruchy na nízkém napětí.

„Bez elektřiny je necelých 7000 odběrných míst. Jedná se především o severovýchodní Čechy. V terénu máme pracovníky poruchových služeb, kteří pracují na obnovení dodávky elektřiny,“ sdělila ráno mluvčí Skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

Od 19.30 do 6.30 jsme vyslali jednotky ke 23 událostem v souvislosti se silným větrem. Jednalo se o odstranění popadaných stromů a zprůjezdňování komunikací. Události se obešly bez zranění.

06:52 – 24. 10. 2018

1 4

Bez proudu jsou domácnosti na Jablonecku, Semilsku, Trutnovsku, Jičínsku, Děčínsku a Ústecku. Ve středních Čechách nejde proud na Benešovsku, v okrese Praha-východ a na Moravě na Šumpersku.

Distribuční společnost E.ON, která dodává elektřinu v jižních Čechách, na Vysočině a jižní Moravě, eviduje po nočním větru tisíce lidí bez dodávek. Jen v Jihomoravském kraji šlo o 2500 domácností, kde vypadl proud na Blanensku a také mezi Znojmem a Vranovem nad Dyjí.

„Mezi Znojmem a Vranovem je porucha 38 distribučních trafostanic, což se týká 1660 odběrných míst. Teď jsou bez proudu,“ uvedla mluvčí E.ON Božena Herodesová. Na Blanensku je bez proudu 800 domácností. „Dispečeři hledají, kde je problém. Pokud to půjde, přepneme na jiný okruh, který je bez problémů. Pokud ale budou přetrhané dráty a nedovolí nám to přepnout, musíme počkat na techniky,“ řekla Herodesová.

Vlivem silného větru spadl strom na komunikaci v ulici Poupětova v Holešovicích. Hasiči kmen odstraňují pomocí motorové pily. Od včerejšího večera do dnešních 7:30 h jsme zasahovali u 5 případů, které souvisely se silným větrem. Jednalo se o uvolněné plechy a popadané stromy.

07:33 – 24. 10. 2018

11

Potíže s dodávkami proudu má E.ON také na Třebíčsku. V jižních Čechách je největší výpadek na Českokrumlovsku, a to v Rychnově nad Malší, kde je bez dodávek elektřiny 150 odběrných míst. Sdělila to mluvčí E.ON Martina Slavíková.

„Očekáváme, že do dvou hodin bychom mohli snížit počet poruch na polovinu. Na některých místech však dosud fouká velmi silný vítr a vydatně prší, což by mohlo opravy v terénu komplikovat,“ dodala Slavíková před 08.00.

Hasiči z jednotlivých krajů hlásí většinou jednotky až desítky zásahů souvisejících se silným větrem. V Libereckém kraji hasiči od půlnoci do středečního rána pomáhali odstraňovat následky větrného počasí téměř na 40 místech, většinou na Jablonecku a Českolipsku.

Hasiči v Pardubickém kraji zasahovali od úterní 23 h. do 6 h. středečního rána u 17 událostí v souvislosti se silným větrem. Odstraňovali zejména popadané stromy, ale zajistit museli i střechu domu v Cholticích, aby utržený plech neodlétl a někoho nezranil.

06:40 – 24. 10. 2018

V Jihomoravském kraji na 23 místech především odklízeli popadané stromy. Podle mluvčího krajských hasičů Jaroslava Mikošky nebyl nikdo zraněn. Hasiči v Královéhradeckém kraji odstraňovali například spadlý strom u Kuksu na Trutnovsku, kvůli kterému byl přerušen provoz na trati mezi Jaroměří a Dvorem Králové nad Labem. V Pardubickém kraji měli hasiči v souvislosti s počasím 17 zásahů, malé škody způsobil vítr také v Karlovarském kraji.

Vítr způsobil problémy také v železniční dopravě. České dráhy měly ráno mimo provoz vlaky na několika regionálních tratích, což se do 09.00 podařilo většinou zprovoznit. Nejezdil třeba příměstský spoj z Kolínska do Prahy a některé spoje v Libereckém kraji.

Kolem 09.00 se s následky nočního větru potýkaly tratě Chýnov - Obrataň na pomezí Vysočiny a Jihočeského kraje a Ždírec nad Doubravou - Hlinsko v Čechách. Silný vítr komplikuje provoz přívozů v Praze. Loď mezi Holešovicemi a Karlínem nejezdí vůbec, plavba není v tomto počasí bezpečná.

⚠️ Od 7 hodin je z důvodu silného větru přerušen provoz přívozů P7 (Holešovice – Karlín) a P8 (Troja – Císařský ostrov). Plavba nebyla bezpečná. pid.cz/mimoradnost/?i…

07:05 – 24. 10. 2018

1 6

Nedaleko Zátoru na Bruntálsku najel okolo 4.30 osobní vlak do stromu, který ve větrném počasí spadl na koleje. Kmen měl v místě nárazu průměr 12 centimetrů. V soupravě jel jeden cestující a čtyřčlenná posádka. Nikdo nebyl zraněn.

Podle meteorologů může vítr v nárazech dosahovat 70 kilometrů v hodině, na Českomoravské vrchovině, v Pardubickém kraji a západu Jihomoravského kraje kolem 90 km/h a na horách na severu až 110 km/h. Vítr by měl zeslábnout odpoledne.

Na Sněžce v noci na středu dosahoval vítr síly orkánu. Meteorologové tam naměřili rychlost větru přes 160 kilometrů v hodině. Řekl to ve středu Imrich Drapák z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Hradci Králové. Horní úsek lanovky na Sněžku kvůli silnému větru není v provozu od pondělí, dolní úsek z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu od úterního odpoledne.

„Sněžka měla největší náraz (větru) ve 22.30, a to 46,6 metru za vteřinu (168 km/h). O orkánu hovoříme od 110 kilometrů v hodině,“ řekl Drapák. Podle něj v tuto roční dobu není tak silný vítr na Sněžce výjimečný. Vichřice, která kulminovala nad hradeckým krajem v nočních hodinách, by ve středu měla postupně slábnout.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme