Po silném větru zůstávají stovky odběratelů bez proudu, většinu poruch energetici opravili v noci

Energetici v noci opravili většinu poruch na dodávkách elektrického proudu, které v pondělí v Česku způsobil silný vítr. Bez elektřiny tak zůstává už jen několik stovek odběratelů. Společnost ČEZ podle mluvčí Soni Holingerové v úterý ráno evidovala ještě pět poruch na vedení vysokého napět a kolem 300 míst bez proudu ve středních Čechách a na Šumpersku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oprava vedení vysokého napětí po silných poryvech větru | Foto: Daniel Platil | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na Jindřichohradecku je bez proudu asi 180 míst, kam dodává energii E.ON, řekla po 7.00 mluvčí E.ON Martina Slavíková. Energetici předpokládají, že během nadcházejících hodin i tyto poruchy opraví.

V pondělí večer měly obě společnosti kvůli silnému větru bez elektřiny několik tisíc odběratelů, situace se ale rychle zlepšovala. „Během noci se téměř vše podařilo opravit, předpokládáme, že během dopoledne opravíme zbytek poruch a připojíme zpátky všechny odběratele,“ uvedla k tomu ráno mluvčí ČEZ.

Popadané stromy, stojící vlaky a tisíce domácností bez elektřiny. Česko sužuje silný vítr

Číst článek

Výše škody

Podle ní většinu poruch zapříčinily stromy a větve, které při silném větru spadly do vedení. Výši škody firma zatím nevyčíslila, podle Holingerové ale předpokládá, že bude do čtyř milionů korun. Nejdražší bude oprava spadlého a zdeformovaného příhradového stožáru ve Velkých Žernosekách na Litoměřicku, doplnila mluvčí.

Také za poruchami na vedení v jižních Čechách, které eviduje E.ON, byly popadané stromy. „Jsou tam poškozené vodiče. Všechno ostatní je bez omezení dodávek, poruchy se budou během dnešního dne odstraňovat,“ řekla v úterý Slavíková. V pondělí večer bylo v jižních Čechách bez proudu až 10 000 domácností a na jižní Moravě 900 odběratelů, tam už ale mají elektřinu všichni.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme