Popadané stromy i trampolína, dopravní nehody a zavřená lanovka na Ještěd. Silný vítr zasáhl Česko

Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové varují, že bude foukat až do pondělního rána. S větrem se taky na některých místech může tvořit námraza. Silný vítr s nárazy 50 až 90 kilometrů za hodinu trápí už od pátečního večera hasiče v Pardubickém kraji. Od páteční osmé hodiny večerní do sobotních 8.00 zasahovali u 120 případů.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 13:24 5. 12. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Hasiči také zachraňovali osoby uvízlé ve výtahu. Odstraňujeme také spadlé stromy z kolejí, například v Nádražní ulici v Třemošnici nebo Zámělu. V Bukovině u Přelouče jsme z plotu sundávali trampolínu, kterou tam vítr odnesl. Pomáhali jsme také řidiči v Lukavici, který narazil autem do spadlého stromu,“ popsala Radiožurnálu mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková

„Hasiči také zachraňovali osoby uvízlé ve výtahu. Odstraňujeme také spadlé stromy z kolejí, například v Nádražní ulici v Třemošnici nebo Zámělu. V Bukovině u Přelouče jsme z plotu sundávali trampolínu, kterou tam vítr odnesl. Pomáhali jsme také řidiči v Lukavici, který narazil autem do spadlého stromu,“ popsala Radiožurnálu mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková | Zdroj: HZS Pardubického kraje

Nejčastěji šlo o popadané stromy na komunikace. „Hasiči také zachraňovali osoby uvízlé ve výtahu. Odstraňujeme také spadlé stromy z kolejí, například v Nádražní ulici v Třemošnici nebo Zámělu. V Bukovině u Přelouče jsme z plotu sundávali trampolínu, kterou tam vítr odnesl. Pomáhali jsme také řidiči v Lukavici, který narazil autem do spadlého stromu,“ popsala Radiožurnálu mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

Nejsilnější poryvy zaznamenali meteorologové brzo ráno na Sněžce, kde vítr foukal v nárazech rychlostí až 166 kilometrů za hodinu, na Šeráku a na Lysé hoře 108 kilometrů za hodinu. Z nižších poloh nejvíce foukalo ve Frýdlantském výběžku, kde platí vyšší stupeň nebezpečí. Stanice Hejnice zaznamenala náraz větru 97 kilometrů za hodinu, Frýdlant 90 km za hodinu, informoval v sobotu Český hydrometeorologický ústav.

Kvůli poruchám na elektrickém vedení byly ráno tisíce domácností bez elektřiny, nejvíc - přes 20 000 odběrných míst - v Pardubickém kraji. Některé silnice nebo železniční tratě byly dočasně neprůjezdné. 

Podobná situace je i v Olomouckém kraji. „Vyjížděli jsme k popadaným stromům na komunikace, jednou jsme odstraňovali strom z trati, jednou z elektrického vedení a jednou z rodinného domu. Celkem prozatím evidujeme 27 výjezdů, vše bez zranění,“ sdělila v sobotu mluvčí hasičů Lucie Balážová s tím, že také neevidují žádné větší škody.

Hasiči na Vysočině měli za posledních 24 hodin přes 100 zásahů, v téměř 80 případech se týkaly následků větru. Hasiči odklízeli popadané stromy, vyjeli i k nehodě osobního vozu. „Převládaly výjezdy kvůli počasí, v téměř 80 případech hasiči odstraňovali stromy a větve, které padly na silnice a bránily plynulému provozu,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Nejčastěji zasahovali hasiči na Havlíčkobrodsku a Jihlavsku. U Krasonic na Jihlavsku narazilo v sobotu před 04.30 osobní auto do padlého stromu, nehoda se obešla bez zranění.

Liberecký kraj

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na twitteru. Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci.

„Podle předpovědi to vypadá, že asi dnes jezdit nebudeme,“ uvedl přednosta lanovky Vladimír Štěpán. Rychlost větru na horní stanici podle něj dosahuje 108 kilometrů v hodině, přípustných pro provoz lanovky je maximálně 58 kilometrů v hodině.

Silný vítr udeří na Česko. Největší nebezpečí hrozí na Liberecku, na horách může dosahovat síly orkánu

Číst článek

Klára Bubnová z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) uvedla, že v noci v Hejnicích vítr dosahoval rychlosti skoro 98 kilometrů v hodině. „Ve Frýdlantě to bylo 25 metrů za sekundu (90 km/h),“ dodala.

Starosta Hejnic Jaroslav Demčák v sobotu řekl, že vítr zatím žádné větší škody v třítisícovém městě nenapáchal. „Něco spadlo, ale jsou to menší stromy,“ dodal.

Většina následků větrného počasí se obešla bez zranění a větších škod na majetku. Výjimkou je případ z pátečního večera z jižní Moravy. Pravděpodobnou příčinou výbuchu v rodinném domě v Suchově na Hodonínsku byl pád stromu v důsledku silného větru a následný výpadek proudu. Při výbuchu se vážně zranil starší muž, záchranáři jej letecky dopravili do Fakultní nemocnice Brno.

Rozšíření výstrahy

Společnost ČEZ Distribuce evidovala ráno víc než 27 000 domácností bez elektřiny, z toho přes 20 000 odběrových míst bylo bez proudu v Pardubickém kraji. Dopoledne se podařilo většinu poruch odstranit a počet bez proudu snížil na zhruba 8500 míst. Na Vysočině bylo dopoledne bez proudu dalších 1200 domácností, jimž poskytuje elektřinu společnost E.ON, v poledne to bylo ještě 800.

Hasiči upozorňují, aby byli lidé opatrní. Na horách na severu země může vítr dosáhnout v nárazech rychlosti až 125 kilometrů v hodině. Největší nebezpečí hrozí v Libereckém kraji v okolí Frýdlantu, Liberce a Jablonce nad Nisou.

„Vítr bude během neděle částečně zesilovat také v západní polovině Čech,“ upozornili v sobotu meteorologové. Proto rozšířili územní platnost výstrahy od nedělního poledne na celý Jihočeský kraj, jihovýchodní polovinu Středočeského kraje, východ Plzeňského kraje a okolí Děčína. Na severovýchodě republiky bude vítr slábnout během neděle, ve zbytku republiky až v pondělí ráno.

Nikola Kopáčová, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme