Silný vítr zabíjel v Česku, Rakousku i Německu

Vichr provázející tlakovou níži Emma v sobotu dosahoval v nárazech rychlosti až 144 kilometrů za hodinu, tedy síly orkánu. Způsobil škody na majetku, rozsáhlé výpadky elektrické sítě a zastavil vlaky na téměř třech desítkách tratí. Živel má na kontě také dva lidské životy v Česku, čtyři v Rakousku a dva v Německu. Meteorologové během neděle očekávají další zesilování větru, a to s hodnotami, které mohou být srovnatelné se sbotními.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči shazují střešní tašky

Hasiči shazují střešní tašky | Zdroj: ČTK

První obětí vichřice se dopoledne stala jedenáctiletá dívka. Padající větev stromu ji zabila na hřbitově v Líbeznici u Prahy, kam šla na procházku s babičkou. Podle mluvčí středočeské záchranné služby Niny Šeblové, na místo ihned vyjela sanitka z Neratovic, vrtulník totiž kvůli silnému větru nemohl vzlétnout.

Druhou obětí je 80letý farář, kterého v Sadské na Nymbursku zasáhl utržený plech, shodou okolností také na hřbitově. Podle policie muž ale zřejmě zemřel na infarkt. Podrobněji ZDE.

Hasiči od prvních okamžiků sobotního dne vyjeli k více než 1 200 mimořádným událostem. Většinou šlo o popadané stromy a sloupy elektrického vedení. Nárazový vítr také strhával střechy domů. Dopoledne museli hasiči např. evakuovat 40 obyvatel výškového domu v Praze - Letňanech, ze kterého se zřítila celá konstrukce střechy.

Prudký náraz větru poškodil i dům seniorů ve Veselí nad Lužnicí na Táborsku. Padající stěna tam lehce zranila pět lidí. Vítr shodil také věž barokního kostela svatého Jiří v Dětřichově nad Bystřicí na Bruntálsku.

Vichr ochromil dopravu i energetiku

Popadané stromy ochromily provoz na desítkách železničních tratích. Kvůli výpadku elektřiny vlaky několik hodin vůbec nejezdily mezi Prahou a Olomoucí. Trať se ale odpoledne podařilo zprůjezdnit, připomněl mluvčí drah Ondřej Kubala.

Spadlý stožár vysokého napětí | Foto: ČTK

Kvůli vichřici vyhlásila elektrárenská společnost ČEZ ve čtyřech krajích stav nouze. Jde o Plzeňský, Karlovarský, Královéhradecký a Pardubický kraj. Stejná situace je i v okrese Semily. Na vrcholu kalamity byl bez elektřiny téměř milion lidí a jaderná elektrárna Temelín musela odpojit druhý blok kvůli výpadku na lince velmi vysokého napětí.

České dráhy po dopolední vichřici zčásti obnovily provoz na hlavní trati Kolín - Pardubice - Česká Třebová. Vlaky už jezdí také v úseku Děčín - Drážďany, takže vlaky do Berlína a Hamburku už nemusejí končit v Děčíně a volně pokračují do Německa.

Celkem dráhy uzavřely asi třicet tratí. Dálkové vlaky měly zpoždění v řádech několika hodin. Kvůli výpadku jsou bez proudu desítky tisíc domácností. Vichřice polámala stožáry vysokého napětí a jinde spadly do drátů strom. ČEZ funguje podle krizového scénáře.

Problémy byly i na silnicích. Nápor větru nevydržel stožár vysokého napětí, který se zřítil a zablokoval tak provoz na dálnici na Mladou Boleslav u Bakova nad Jizerou. Před půl hodinou tam byl provoz obnoven.

Tlaková níže zvedla hladiny řek

Déšť v kombinaci s větrem zvedl řeky až na 3., tedy nejvyšší, stupeň povodňové aktivity. Teď už se situace začíná uklidňovat. Podle vodohospodářů jsou přehrady připraveny zachytit i vodu z hor. Aktuálně je situace nejhorší na Labi ve Vestřevi, stupeň číslo 3 hlásily odpoledne i Vydra na Modravě, Křemelná ve Stodůlkách a Otava v Sušici.

V Krkonoších v sobotu vichřice zastavila i většinu lyžařských vleků. Kromě lanovky na Medvědín i na Lysou a Černou horu, stály také vleky na většině sjezdovek, mimo provoz byl prakticky celý Skiareál Špindlerův Mlýn

O sobotních následcích vichřice v České republice se dočtete také ZDE.

Vichřice zabíjela také v Rakousku a Německu

Kromě dvou lidských životů v Česku měla v sobotu v podvečer Emma na svědomí i čtyři oběti v Rakousku a dvě Německu. U našich západních sousedů má vichřice podle aktuálních informací na svědomí nejen milionové škody, ale i řadu zraněných. Emma navíc výrazně narušila železniční a leteckou dopravu v Bavorsku.

V Rakousku se oběťmi větrné smršti stali řidiči, na jejichž auta spadly stromy. Na řadě míst musel být přerušen provoz všech typů hromadné dopravy, včetně letecké. V polohách nad 1 500 metrů provázelo vichřici v Rakousku husté sněžení. Ve Štýrsku, Horních a Dolních Rakousích mokrý sníh okamžitě prudce zvýšil lavinové nebezpečí - na 3. až 4. stupeň pětistupňové škály.

Kvůli bouři byl výrazně narušen provoz mezinárodního letiště v nizozemském Amsterdamu. Lety stále nabírají zpoždění. Nizozemská vláda sleduje i stav hrází a protipovodňových zábran. Obává se totiž vzestupu mořské hladiny a následných záplav. Silný nárazový vítr zasáhl také sever a východ Británie. Škody napáchal hlavně v oblastech postižených středečním zemětřesením.

Emma by mohla znovu udeřit. Podrobnou předpověď počasí naleznete ZDE.

Milan Kopp, Lubica Bergmanová, Tereza Tomášková, Tomáš Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme