Silný vítr způsobil výpadky elektřiny, na horách má rychlost orkánu

V Česku dál platí až do odvolání varování meteorologů před silným větrem. Celou noc silně foukalo na celém území, na hřebenech hor dosahuje vítr rychlosti orkánu. Hasiči kvůli počasí odstraňují spadlé stromy, objevují se i výpadky elektrického proudu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky vichřice (ilustrační foto) | Foto: Archiv ČRo

Přerušené dodávky kvůli stromům popadaným na elektrické vedení řeší energetici hlavně ve středních Čechách. Na Kladensku byly bez proudu obce Družec a Bratronice.

„V současnosti jsou na Kladensku všechny dodávky obnoveny, nicméně energetici usilovně pracují na obnovení dodávek na Příbramsku,“ řekla Českému rozhlasu po sedmé hodině ráno mluvčí společnosti ČEZ pro střední Čechy Soňa Holingerová.

Výpadky proudu hlásí také jižní Čechy. Na Písecku měli hasiči od třetí hodiny ranní přibližně dvacet výjezdů, nejčastěji k popadaným stromům přes silnice. Ze stejného důvodu zasahovali i v Plzeňském kraji, a to na Tachovsku a Domažlicku.

Na krušnohorském Fichtelbergu a na Sněžce poryvy větru dosahují síly orkánu, tedy přes 118 kilometrů za hodinu. Horská služba ale zatím zasahovat nemusela. Silně fouká i v hlavním městě, meteorologové tam naměřili nárazy o rychlosti až 88 kilometrů.

Na jihu a západě Čech mohou stoupat hladiny řek

Na poryvy větru si musí dávat pozor řidiči, nebezpečné mohou být především na dálnicích a otevřených úsecích silnic. Nehody ráno komplikují provoz na nájezdu D1 u Mirošovic nebo na D8 směrem do Prahy.

Na jihu a západě Čech meteorologové varují kvůli dešti a oteplení před vzestupem hladin řek, hlavně Otavy. Od 14 hodin proto bude na Klatovsku, Prachaticku a Strakonicku platit povodňová bdělost.

ČRo, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme