Silvestr provázejí dopravní omezení. Většina obchodů zavře dříve, otevře pak až ve středu

Omezení se na Silvestra a na Nový rok týká nejen obchodů, ale i dopravy. Některé spoje nevyjedou. Třeba první ranní spoj z Prahy do Plzně nejel po páté, ale až před šestou jako v sobotu. Obchody pak zavírají dříve, ty s plochou nad 200 metrů čtverečních pak neotevřou vůbec. Zakazuje jim to totiž zákon.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlaky (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Většina velkých supermarketů v pondělí zavře dříve než v jiné všední dny. „Na Silvestra máme ve všech našich prodejnách otevřeno od rána od sedmi hodin do 17 hodin odpoledne,“ říká pro Radiožurnál mluvčí společnosti Lidl Zuzana Holá.

Stejnou pracovní dobu má třeba i Tesco nebo také řetězec Billa. S výjimkou některých prodejen, například na pražském hlavním nádraží, zavřou až v osm hodin večer.

Na Nový rok si Češi ve velkých řetězcích nenakoupí, na Silvestra ale zůstávají obchody otevřené

Číst článek

Dveře všech velkých obchodů zůstanou zavřené i 1. ledna. Nový rok totiž patří k osmi vybraným svátkům, kdy zákon zakazuje velkým obchodům otevřít.

Omezení v dopravě

Omezení bychom měli čekat i v železniční a autobusové dopravě. Spojů obecně jezdí méně, některé vůbec nevyjedou. Většina spojů pak přestane jezdit po 22. hodině. Dráhy ale na Silvestra vypraví několik tradičních zvláštních vlaků, které dovezou poutníky třeba na půlnoční Novoroční mši na svatém Hostýnu na střední Moravě.

V Hradci Králové například jezdí od sedmi večer v omezeném rozsahu. V úterý ráno pojede spojů také méně, běžný sváteční provoz začne až v osm ráno. Na úterní ohňostroj ale dopravní podnik spoje posílí.

Podobně to bude i v Ostravě. I tamní podnik kvůli novoročnímu ohňostroji v Hrabůvce spoje navýší. V Ostravě se v pondělí jezdí do osmi večer jako ve všední den, pak začínají omezení.

V Praze v pondělí platí sobotní jízdní řád, noční provoz začne už v deset hodin večer a potrvá až do sedmi ráno. Metro ale neskončí o půlnoci, bude v provozu až do dvou ráno.

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme