Nejnáročnější noc v roce. V Praze budou během silvestrovských oslav v pohotovosti stovky záchranářů

Záchranáři, hasiči i policisté se připravují na nejnáročnější noc v roce. V Praze jich budou během silvestrovských a novoročních oslav v pohotovosti stovky. Čeká se zvýšený počet výjezdů a speciální opatření se týkají i epicentra oslav – Václavského náměstí. Zvláštní režim radí veterináři i u domácích zvířat. Například se psy je dobré chodit ven co nejméně.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeká se zvýšený počet výjezdů a speciální opatření se týkají i epicentra oslav – Václavského náměstí. Ilustrační foto | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Centrum města o Silvestru zaplní Pražané a zahraniční turisté. Na Václavském náměstí jsou už od neděle dopravní značky, které řidiče varují před zákazem parkování. Ten začne platit v pondělí v poledne.

Alkohol nakupuje na Silvestra devět z deseti Čechů. Za poslední den roku utratí v průměru 2000 korun

Číst článek

Večer a v noci potom policisté omezí dopravu i v okolních ulicích. Svá stanoviště tady budou mít například hasiči.

„Aby v případě mimořádné události byli přímo na místě, aby se nemuseli prodírat davem až z hasičské stranice,“ vysvětluje pro Radiožurnál mluvčí Martin Kavka.

Stejně tak budou o Silvestru přímo v centru i záchranáři. „Pražští záchranáři budou mít posílený běžný provoz o osm záchranářských vozidel. Pro záchranáře obecně je konec roku nejnáročnější období,“ říká jejich mluvčí Jana Poštová.

Na bezpečnost v Praze budou dohlížet i stovky policistů a strážníků, včetně psovodů a pyrotechniků.

Tři čtvrtiny Čechů odmítají volný prodej zábavní pyrotechniky. Zneklidňuje podle nich zvířata a je hlučná

Číst článek

Stres pro zvířata

Silvestr je stresujícím dnem pro domácí i divoce žijící zvířata. V ohrožení jsou třeba i psi, kteří se z leknutí můžou zaběhnout. Omezit vycházky na minimum doporučuje veterinář Alexandr Skácel.

„Určitě bych doporučoval venčit na kšírech nebo na vodítku, aby nebyl volně. Ideálně nejít ven vůbec. Když už to bouchne, tak ho vzít do náruče. Když jde o psa většího, tak se sebrat a hned jít domů, odvést mu pozornost nebo dát oblíbený pamlsek,“ radí Skácel.

Veterináři i ornitologové také doporučují omezit domácí ohňostroje, aby byla zvířata co nejméně ve stresu.

Petardy a ohňostroje na Nový rok nevadí jen psům, ale i volně žijícím zvířatům, například ptákům. Hluk a výbuchy jsou pro ně stresující. Vylekaným ptákům může jít i o život.

Tomáš Jelen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme