Silvestrovská noc byla pro hasiče náročná, hořela auta i panelák

Příchod roku 2016 byl pro hasiče náročnější než v předchozích třech letech. Vyjíždět museli k téměř 250 případům. Většinu požárů způsobili lidé svou neopatrností a nesprávným zacházením se zábavní pyrotechnikou. Plameny v noci zachvátily auta, domy, popelnice i živé ploty. Škody se podle předběžných odhadů pohybují okolo sedm a půl milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár kontejneru v Kutné Hoře zničil i sousední auto | Foto: HZS Středočeského kraje

„Za celý včerejšek, tedy 31. prosinec, a v prvních šesti hodinách nového roku, museli hasiči zasahovat u celkem 242 požárů,“ říká mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová. Nejvíc problémů prý vzniklo právě na přelomu noci.

Nejméně požárů bylo na Karlovarsku. Naopak k nejvíce případům vyjížděli hasiči ve středních Čechách a Praze. Nejčastěji hořelo kvůli lidské neopatrnosti, nedbalosti, nesprávná manipulaci se zábavní pyrotechnikou a nedodržení bezpečnostních doporučení.

“V mnoha případech byla na vině také nadměrná konzumace alkoholu, která způsobila, že lidé nebyli dostatečně ostražití. Hořely lesní porosty, suchá tráva, živé ploty, koše na odpadky a kontejnery,“ upřesňuje Zaoralová.

V české metropoli byly oslavy vesměs klidné. Účastilo se jich méně lidí než v minulých letech. Neobjevily se vážnější přestupky. Problémy způsobovala hlavně zábavní pyrotechnika.

Krátce po půlnoci hasiči zasahovali třeba u požáru osobního auta v Praze 5, které se vznítilo po zásahu petardou. Plameny vůz zcela zničily. Šestadvacetiletého muže, který se snažil požár uhasit vlastními silami, museli ošetřit záchranáři.

Vozidla hořela také jinde. Požárem osobního auta se museli hasiči zabývat třeba v Kralupech nad Vltavou. Na Pardubicku prozměnu shořel autobus na vlakovém nádraží v Jablonném nad Orlicí.

V Semilech na Liberecku zase balonek štěstí zapálil před půlnocí střechu šestipatrového panelového domu. Evakuováno muselo být 16 dospělých a dvě děti. „Hasičům situaci velmi komplikoval silný mráz, při kterém zamrzalo vše okolo. Voda zamrzala na zasahujících hasičích, hadicích i na komunikaci,“ upřesnila tisková mluvčí. Požár se podařilo rychle uhasit. Obyvatelé domu se mohli vrátit ještě před půlnocí.

Velmi rušnou noc měli v Praze nejen hasiči, ale také záchranáři. Ošetřili dvakrát víc pacientů, než v jiné dny. A ve Zlínském kraji dokonce dva pacienti zdravotníky napadli, potvrzuje mluvčí zlínských záchranářů Petr Olšan.

„Celkem jsme měli 110 výjezdů. Spoustu úrazů zavinil alkohol. Měli jsme dva incidenty, kdy naši posádku napadli lidé, u kterých jsme byli na výjezdu. Jedna posádka měla poškozená nosítka a druhá vozidlo,“ upřesňuje mluvčí záchranářů.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme