Silvestrovská noc v Praze byla z pohledu záchranářů nejhorší za 5 let

Silvestrovské oslavy se ani letos neobešly bez zranění, nehod, požárů a bohužel i obětí na životech. Při radosti z příchodu roku 2007, kterému mnozí začali kvůli koncovému trojčíslí přezdívat bondovský, si někteří na agenty zřejmě zkoušeli i hrát, a tak záchranáři ošetřovali i bodné rány, popáleniny a zranění ze skoku z výšky. Plné ruce práce měli i policisté, hasiči a nakonec úklidové čety, které likvidovaly tuny odpadků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

silvestrovské oslavy v Praze | Zdroj: ČTK

Česko tradičně přivítalo první minuty Nového roku ve světle ohňostrojů a za burácení petard. Do centra Prahy se vypravily slavit tisíce lidí. První hodiny roku 2007 ale znamenaly velkou zátěž pro pražské záchranáře. Ti mají za sebou podle svých slov nejhorší silvestrovskou noc za posledních pět let.

Od půlnoci vyjeli k více než dvěma stovkám případů. Frekvence výjezdů tak odpovídala až pětinásobku běžného denního provozu a nejvíce úrazů měl na svědomí alkohol.

Letošní oslavy měly mnohem horší následky než v minulých letech, shodují se zdravotníci napříč republikou. Konec starého a začátek nového roku si připsal už šest mrtvých. Jde o případy jako skok z okna, přejetý chodec či úmrtí v důsledku podchlazení.

K posledně jmenovanému případu došlo v Ostravě. Přemíra alkoholu se tam stala osudnou muži středního věku, který zřejmě nezvládl cestu ze silvestrovských oslav domů. "Od té páté hodiny někde ležel a bohužel mu nikdo neposkytl pomoc. Takže už se jeho život zachránit nepodařilo," řekla Českému rozhlasu mluvčí ostravské městské nemocnice Marie Dlabalová.

V té samé nemocnici bojuje o život i jednadvacetiletý mladík, jeho tělo nevydrželo nápor alkoholu.

záchranáři o silvestrovské noci | Foto: ČTK

Jednu z nejhorších silvestrovských nocí zažili i zlínští policisté. Výtržnosti opilců narostly do nebývalých rozměrů. Například někdo během noci poškozoval automobily zaparkované na zlínském sídlišti Jižní svahy. Opilost měla na svědomí i nemístný žert v Otrokovicích, kde neznámá parta převrátila jistému majiteli jeho vůz na střechu. V Napajedlích se zase od zábavní pyrotechniky vzňala prodejní buňka; způsobená škoda převýšila půl milionu korun.

S opilci a násilníky se potrápila police i hasiči. Ti museli likvidovat v prvních hodinách roku 99 požárů na celém území republiky. Asi největší požár zapálil byt na Praze 4. Příčinou byla zábavní pyrotechnika zapadlá na balkon. Celkem museli hasiči evakuovat 15 lidí, nikdo nebyl zraněn.

Dnešní ráno pak odkrylo neuvěřitelné množství odpadků. Jen v hlavním městě jich slavící zanechali 80 tun. Metaři je odklízeli do pěti hodin ráno.

Neveselou bilanci policie a záchranářů jako by se ale už od prvních minut snažily vyvážit nové životy. První letošní miminko mohlo ještě slyšet tóny novoroční hymny.

Marika Táborská, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme