Silvestrovské oslavy mohou skončit vážným poraněním oka

Popálené oči, potrhané ruce. Takové zprávy bohužel slyšíme každý rok po silvestrovských oslavách. Mohou za to často různé světlice, dělbuchy a další pyrotechnika. Oko si můžeme zranit třeba také při nešikovném otvírání šampaňského.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zábavní pyrotechnika

Zábavní pyrotechnika | Foto: Vlasta Gajdošíková | Zdroj: Český rozhlas

„Pokud se špunt trefí přímo do oka, tak má bohužel tak vhodnou velikost, že způsobí zranění dost nepříjemné,“ vysvětluje oční lékař Imran Zangi.

Jde totiž o náraz oka, které se potom odrazí zpátky od měkkých tkání očnice a dojde k velmi nepříjemnému poranění sítnice.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vážných poranění oka při silvestrovských oslavách hovoří oční lékař Imran Zangi

On sám zažil několik takových poranění, z nichž jedno skončilo praktickou slepotou místa nejostřejšího vidění, protože žlutá místa, která vidíme nejostřeji, byla nejvíce zalita krví.

Těžko se pak odhadne, jak se při vstřebání krve zhojí. „V tomto případě se zhojila jizvou, takže ta už nefunguje,“ říká.

Oči může ohrozit jakákoliv silvestrovská pyrotechnika. Zangiho známý například přišel o oko, když se snažil zapálit jednu z pyrotechnik. Tu měl za sněhovou závějí, neustále to nevybuchovalo, tak se na to šel podívat.

Poté však uklouzl na světlici, která zrovna vybuchla. Jelikož měl brýle, tak mu to zachránilo život. Oko ale ne.

Při poškození oka pyrotechnikou je potřeba okamžitě jet na oční pohotovost. Nesahat na poraněná místa a přikrýt je něčím čistým.

„Tam se toho moc dělat nedá, musí se okamžitě jet na odborné pracoviště,“ dodává.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme