Na Liberecku se šíří africký mor prasat. Ta domácí v ochranném pásmu musí na porážku

Africký mor prasat se v Libereckém kraji šíří, po 14 případech na Frýdlantsku laboratoř Státního veterinárního ústavu Jihlava potvrdila nákazu u divokého prasete uloveného v Ralsku na Českolipsku, v katastru obce Hradčany. Státní veterinární správa (SVS) ve čtvrtek kolem místa vymezila takzvané pásmo infekce a v oblasti o výměře přes 230 kilometrů čtverečních nařídila mimořádná veterinární opatření, řekl mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Ralsko (Českolipsko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veterinární správa zakázala lovit zvěř a krmit divoká prasata

Veterinární správa zakázala lovit zvěř a krmit divoká prasata | Zdroj: Profimedia

Vymezená oblast zahrnuje 14 katastrálních území obcí v Libereckém kraji v bývalém vojenském prostoru Ralsko a sahá až za Máchovo jezero. Lokalita s novým výskytem nákazy je podle Vorlíčka od potvrzených míst na Frýdlantsku vzdálená zhruba 50 kilometrů.

„Obce, na něž se opatření vztahují, musí nejpozději do 12. května provést soupis všech prasat chovaných v domácnostech. Chovatelé, kteří chovají prasata k nekomerčním účelům, je budou muset nechat do deseti dnů porazit,“ doplnil mluvčí SVS.

Omezený pohyb lidí i zákaz lovu zvěře. Na Liberecku platí kvůli africkému moru prasat nová opatření

Číst článek

Ve vymezeném pásmu infekce SVS nařídila mimořádná veterinární opatření, zakázán je mimo jiné lov zvěře a krmení divokých prasat, omezený je pohyb obyvatel mimo vyznačené cesty a myslivci zintenzivní vyhledávání a sběr těl uhynulých divočáků.

„Přijatá opatření mají za cíl minimalizovat šíření nákazy v populaci prasat divokých a především ochránit chovy prasat domácích před zavlečením nákazy,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

V pásmu infekce je také zakázáno chovat prasata ve venkovních prostorech a přemisťovat prasata do pásma infekce s výjimkou přesunu k okamžité porážce na jatka.

Produkty živočišného původu získané z volně žijících prasat v oblasti bude možné přemisťovat jedině na základě výjimky udělené Krajskou veterinární správou pro Liberecký kraj.

V případě nálezu uhynulých divočáků nebo úhynů v prasat v domácích chovech je nutné kontaktovat SVS na telefonních číslech 485 246 691 nebo 720 995 207 nebo e-mailové adrese epodatelna.kvsl@svscr.cz.

Zvíře se musí utratit

Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, jeho příznaky a průběh jsou však rychlejší. Nakažená zvířata téměř ve všech případech hynou.

Divoká prasata jsou velmi chytrá. Je to původní druh, měli bychom ho v přírodě zachovat, říká vědec

Číst článek

Proti nákaze není lék, nakažená prasata se musí utratit. Největším zdrojem nákazy jsou uhynulé kusy divočáků, proto je myslivci vyhledávají. Virus je velice odolný, a to i vůči nízkým teplotám, například v mraženém mase může přežívat i několik let.

Pro člověka ani psa nákaza nebezpečná není, podle ředitele liberecké veterinární správy Romana Šebesty ale mohou být přenašeči nákazy.

V Libereckém kraji se první případ afrického moru potvrdil loni 1. prosince u uhynulého divočáka u Jindřichovic pod Smrkem na Frýdlantsku.

Veterináři pak vytyčili na Frýdlantsku uzavřené pásmo II o rozloze téměř 200 kilometrů čtverečních, ze kterého zatím pocházely i všechny další potvrzené případy. Zasahuje do 28 katastrálních území. Na oblast navazuje uzavřené pásmo I, které zahrnuje 531 kilometrů čtverečních a 65 katastrálních území.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme